Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13, 3/4 in x 15 ft, Printed, Black, 50 rolls/Case, BULK
Scotch® Electrical Semi Conducting Tape 13 is a 30 mil, highly conformable, electrical semi conducting tape. This tape retains its conductivity with stretch. It offers excellent performance with the most solid dielectric cable insulations and conductors. The tape is suitable for indoor or outdoor applications.
Special Price
$20.94
Regular Price
$24.63
| UPC | 00054007150176 |
|---|---|
| 3M ID | 7000007284 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Electrical Semi-Conducting Tape 13 is a 30-mil, conformable, semi-conducting Ethylene Propylene Rubber (EPR) based high-voltage splicing tape. It is a non-vulcanizing and shelf-stable tape with stable conductivity over a wide temperature range. It can be used to continue semi-conducting strand shielding found in solid dielectric (polyethylene, XLP, EPR, etc.) cables at 5kV and above. Scotch Electrical Semi-Conducting Tape 13 is not oil resistant and should not be used in splicing and terminating cables that contain oil or slippery compounds as part of dielectric such as PILC or VCLC.
- Used to continue semi-conducting strand shielding found in solid dielectric cables at 5kV and above
- Usable for indoor or outdoor applications and stable at elevated temperature up to 130C (266F)
- Semi-conducting (low resistivity) and retains conductivity during installation when stretched
- Excellent resistance to cracking or checking from solvents, UV, or moisture
- Not oil resistant. Do not use in splicing and terminating cables with oil or slippery compounds
- Meets requirement of ASTM-D4388, Type IV and RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000007284 |
|---|---|
| Part number | 13-3/4X15FT-K |
| Keywords | scotch electrical semi conducting tape 13 conformable EPR high voltage splicing non vulcanizing stable conductivity wide temperature range highly elongate overwrapping connectors terminal lugs cable metallic shield |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Propylene Rubber |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Brazil |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 69.853 G |
| Base - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.187490815926514 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.15399950400400253 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.15399950400400253 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 150.556 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 69.853 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 769.53900955046 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.249290568974958 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.700746818117774 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.1 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.1 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12610.485 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.649 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.493 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.954 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 48.514 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.066 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87996.23898460396 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1113.3344240336319 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 739.1967373701634 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.442 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 335.294 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1110.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1219.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1066.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 4800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

