Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13, 3/4 in x 10 ft, Printed, Black, 250 rolls/Case, BULK
| UPC | 00051128531150 |
|---|---|
| 3M ID | 7010353829 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13 is a 30 mil, highly conformable, semi-conducting EPR (Ethylene Propylene Rubber) based high-voltage splicing tape. It is non-vulcanizing and shelf stable, with stable conductivity over a wide temperature range.
Use to electrically round out high-voltage connectors and to bond to insulating materials to minimize electrical stresses. Tape continues the semi-conducting strand shielding found in solid dielectric (polyethylene, XLP, EPR, etc.) cables at 5 kV and above. It provides shielding for cable joints on solid dielectric insulated power cables (shielded or concentric neutral). It also replaces semi-conducting layer beneath metallic shield of similar cables in case of damage (screening).
Use Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13 to make conductive portion of stress cone of power cable termination on solid dielectric insulated power cables. Tape maintains a positive connection between concentric neutral semi-conducting jackets of power cables and semi-conducting surfaces of plug-in units. It establishes a more positive contact between concentric neutral wires and pre-molded devices already installed with too much jacket exposed. This tape retains its conductivity with stretch. It offers excellent performance with the most solid dielectric cable insulations and conductors.
Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13 is usually wrapped in half-lapped layers. Highly elongate tape when overwrapping connectors, terminal lugs, and near edges of cable metallic shield, semi-conducting cable tape and semi- conducting jackets.
Note: Stretching Scotch 13 Tape increases its conductance and will not harm it in any way.
Caution: Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13 is not oil resistant. It should not be used in splicing and terminating cables which contain oil or slippery compounds as part of dielectric such as PILC or VCLC.
RoHS Compliant.
- ELONGATES EASILY: Conforms to irregular shapes
- EMERGENCY CABLE TEMPERATURE: Stable at elevated temperatures (130°C / 266°F)
- COMPATIBILITY: Compatible with most solid dielectric cable insulations and conductors, high-voltage splicing and terminating materials
- RESISTS THE ELEMENTS: Suitable for indoor and outdoor applications
- COMPLIANCE: Meets requirement of ASTM-D-4388, Type IV; RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- PROP 65 COMPLIANT: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7010353829 |
|---|---|
| Part number | 13-3/4X10FT-K |
| Keywords | electrical semi conducting tape 13 scotch insulator pvc 3m semiconducting semiconductor conductor black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Propylene Rubber |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | Brazil |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 65.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14330047042017044 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1190496215798339 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 89780.0 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 54.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1369.6779362062662 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.82511760504261 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.762405394958474 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22445.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.25 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 335.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 335.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 250 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11250 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

