Scotch® Electrical Semi-Conducting Tape 13, 1 in x 15 ft, Printed, Black, 1 roll/carton, 112 rolls/Case
Scotch® Electrical Semi Conducting Tape 13 is a 30 mil, highly conformable, electrical semi conducting tape. This tape retains its conductivity with stretch. It offers excellent performance with the most solid dielectric cable insulations and conductors. The tape is suitable for indoor or outdoor applications.
Special Price
$28.43
Regular Price
$33.44
| UPC | 00054007958840 |
|---|---|
| 3M ID | 7100017214 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Electrical Tape 13 is non vulcanizing and shelf stable while maintaining stable conductivity over a wide temperature range. The tape elongates easily and conforms to irregular shapes. This semi conducting, premium grade tape provides excellent shielding for cable joints on solid dielectric insulated power cables. It withstands temperatures up to 194 °F (90 °C). The ethylene propylene, rubber based tape electrically rounds out high voltage connectors and bonds to insulating materials that minimize electrical stresses. RoHS Compliant.
- Rubber resin offers optimized adherence
- Compatible with high-voltage splicing and terminating materials
- Withstands temperatures up to 194 °F (90 °C)
- Rated for 600V applications
- RoHS Compliant
| 3M ID | 7100017214 |
|---|---|
| Part number | 13-1X15FT |
| Keywords | 3M, Scotch Electrical Semi Conducting Tape, electrical tape, semi conducting tape, rubber resin tape, high voltage splicing tape, terminating materials tape, temperature resistant tape, RoHS compliant tape, cable insulation tape, dielectric cable tape, indoor electrical tape, outdoor electrical tape, conformable tape, electrical tape for automotive, electrical tape for electronics, electrical tape for energy sector, electrical tape for healthcare, electrical tape for manufacturing, electrical tape for maintenance, electrical tape for power distribution, electrical tape for power supply, electrical tape for construction, electrical equipment maintenance tape, electrical equipment fabrication tape, long-haul network maintenance tape, metro loop network tape, non vulcanizing electrical tape, shelf stable tape, high voltage connectors tape, conductive rubber tape, ethylene propylene tape, electrical stress minimizing tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Ethylene Propylene Rubber |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | Brazil |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 15.0 LNFT |
| Base - Customary Width Dimension | 0.75 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 121.295 G |
| Base - Metric Length Dimension | 4.572 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.019 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13.08294152021375 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2674097009171473 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.24601824761734858 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 214.391 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 111.592 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1465.2899384538925 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.94979831781562 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.553373527866 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.1 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24011.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.585 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.498 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.574 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Item Quantity | 112 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 112 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5040 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

