Scotch® Duct Tape 920-PNK-C, 1.88 in x 20 yd (48 mm x 18,2 m), Pink
Special Price
$3.33
Regular Price
$3.92
| UPC | 00051141914763 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166668 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When the versatility of duct tape meets the magic of creativity, look no further than Scotch® Duct Tape in a variety of bright colors! Skip the mess, not the vision--turn to Scotch® Duct tape for all things DIY, and roll out the style.
- GREAT FOR: DIY & craft projects, making & modeling, mess-free STEM/STEAM projects, fashion & no-sew projects, heavy duty organizing & labeling, etc
- MAKE AND CREATE WITH EASE: Scotch® Duct Tape in fun colors tears cleanly by hand. It's a great mess-free option to build, model and create projects without the need for tons of other expensive materials
- DURABILITY MEETS FUN: Scotch® Duct Tape is the ideal choice for fun projects that need a durable tape but you still want to shine as bright as you!
- 1.88 in x 20 yd Roll
| 3M ID | 7100166668 |
|---|---|
| Keywords | duct tape, duck tape, tough duct tape, clear duct tape, white duct tape, patterned duct tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Pink |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.88 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 98.883 G |
| Base - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.084705838703016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2179996987162725 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21599790137563382 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.88 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.493 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 97.975 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 263.24996350780106 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5139981300831846 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2959874082538028 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4313.894 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 686.738 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 587.85 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91291.5211657195 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 479.99925571940287 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 384.90726817119963 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.496 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 174.591 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1782 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1782 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 297 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |
Write Your Own Review


