Scotch® Dispenser Weight Attachment for P52/P56 Mainline Tape Dispenser, 6/Case
| UPC | 00021200069154 |
|---|---|
| 3M ID | 7000055415 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy Dispensing for Manufacturing, Office, Commercial and Retail Jobs
Make tape dispensing as quick and easy as possible with this optional Scotch® Dispenser Weight Kit Attachment PN6915. This Scotch® brand weight kit attaches to the base of various tape dispensers to add weight, organization and ease of use. It works with Mainline Series Dispenser P52, Bag Sealing Dispenser P400, Label Protection Dispenser M707 and the Pouch Tape Dispenser M727. Speed up productivity in an office, warehouse or retail setting with this easy-to-use weight kit attachment. A larger weight kit is also available.
Recommended Applications
Scotch® Dispenser Weight Kit Attachment PN6915 works with various 3M tape dispensers, including:
Mainline Series Dispenser P52 Bag Sealing Dispenser P400 Label Protection Dispenser M707
Pouch Tape Dispenser M727
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Adds a weighted base to a variety of 3M™ Scotch® brand tape dispensers
- Speed up productivity with easy tape dispensing
- Works with bag sealing and pouch tape dispensers
- Attaches easily
| 3M ID | 7000055415 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Dispenser Weight Kit Attachment, Scotch brand tape dispensers, Mainline Series Dispenser P52, Bag Sealing Dispenser P400, Label Protection Dispenser M707, Pouch Tape Dispenser M727, easy tape dispensing, weighted base for tape dispensers, speed up productivity, manufacturing tape dispenser, office tape dispenser, commercial tape dispenser, retail tape dispenser, optional add-on for tape dispensers, attachable weight kit, tape dispenser accessory, productivity tools for tape dispensing, 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, adhesion science, innovative tape solutions, dispenser weight attachment, tape dispensing solutions, commercial solutions, manufacturing applications, industrial tape accessories, tape dispenser weight. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Tape Applicator & Dispenser Parts & Accessories |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Product Number | 6915 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 2.785 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 26.352 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.128 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 6.139874001848841 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.374803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6251968503937009 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.05 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.608 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.352 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.128 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.02 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 660.0933516827664 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.83091690894183 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.49793478668964 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10816.992 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.067 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.648 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.142 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 54788.33792313254 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1940.0679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1655.900869761103 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 27.559055118110237 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 897.82 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 751.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.7 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

