Scotch® Detectable Buried Barricade Tape 411, CAUTION BURIED TELEPHONE LINE BELOW, 6 in x 1000 ft, Orange, 4 rolls/Case
Scotch® Buried Barricade Tape 406 is a 5 mil thick, aluminum foil backing, buried barricade tape that is printed with a warning message. It is great for alerting pedestrians of danger in both small and large areas.
Special Price
$218.95
Regular Price
$257.59
| UPC | 00051128578810 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133203 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Buried Barricade Tape 406 with a clear, film laminate features a solid, aluminum foil backing that helps to make underground assets easier while using a non ferrous locator. This color coded tape helps alert workers to buried line locations of electrical lines and communication cables. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Withstands a temperature range of 0 to 120 °F (0 to 49 °C)
- APWA approved color backing is treated so they wont fade or break down when exposed to alkalis and acids.
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000133203 |
|---|---|
| Part number | 411-O-6X1000FT |
| Keywords | 3M, Scotch Buried Barricade Tape, detectable barricade tape, buried barricade tape, aluminum foil backing, warning message tape, underground asset locator, APWA approved, alkali resistant tape, acid resistant tape, RoHS compliant tape, electrical line location tape, communication cable location tape, energy market tape, manufacturing market tape, electrical equipment tape, maintenance tape, repair tape, power distribution tape, power supply tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Detectable Buried |
| Application/Industry | Commercial Construction Communications Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Residential Construction Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 5.216 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.1778 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.463 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.469 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 699.9992188960756 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 11.499311595563215 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.992248392537997 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11470.932 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.986 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2799.996814560558 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 45.99945100487471 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 43.96899357015199 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45883.727 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.865 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.944 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1133.1760276302707 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1055.2558456836475 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 478.656 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


