Scotch® Detectable Buried Barricade Tape 409, CAUTION BURIED FIBER OPTIC LINE BELOW, 6 in x 1000 ft, Orange, 4 rolls/Case
Scotch® Buried Barricade Tape 406 is a 5 mil thick, aluminum foil backing, buried barricade tape that is printed with a warning message. It is great for alerting pedestrians of danger in both small and large areas.
Special Price
$218.95
Regular Price
$257.59
| UPC | 00051128577820 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133193 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect your underground assets with this Scotch® 409 Buried Barricade Tape. Its aluminum foil backing holds up to time underground and makes a flashy above-ground indicator when coupled with its bright orange color. Outside of the dig-in, it lets passing pedestrians know of hazardous areas to be avoided. Scotch barricade tape is designed to work in temperatures from 0 to 120 degrees F (-18 to 49 degrees C), and it's APWA Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
- Withstands a temperature range of 0 to 120 °F (0 to 49 °C)
- APWA approved color backing is treated so they wont fade or break down when exposed to alkalis and acids.
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000133193 |
|---|---|
| Part number | 409-O-6X1000FT |
| Keywords | 3M, Scotch Buried Barricade Tape, detectable barricade tape, buried barricade tape, aluminum foil backing, warning message tape, underground asset locator, APWA approved, alkali resistant tape, acid resistant tape, RoHS compliant tape, electrical line location tape, communication cable location tape, energy market tape, manufacturing market tape, electrical equipment tape, maintenance tape, repair tape, power distribution tape, power supply tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Detectable Buried |
| Application/Industry | Commercial Construction Communications Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Residential Construction Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7.028 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.1778 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.463 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.469 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 699.9992188960756 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 15.494087786353196 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 15.491883163731348 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11470.932 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.027 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | UNIT |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2799.996814560558 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 64.00019471226996 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 61.96753265492539 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45883.727 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 29.03 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 28.108 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | UNIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1582.919042487421 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1487.2207837182093 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 674.592 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | UNIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


