Scotch® Detectable Buried Barricade Tape 407, CAUTION BURIED FIBER OPTIC LINE BELOW, 3 in x 1000 ft, Orange, 8 rolls/Case
Scotch® Buried Barricade Tape 406 is a 5 mil thick, aluminum foil backing, buried barricade tape that is printed with a warning message. It is great for alerting pedestrians of danger in both small and large areas.
Special Price
$109.47
Regular Price
$128.79
| UPC | 00051128577806 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133191 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Detectable Buried Barricade Tapes 400 Series are nominal 5-mil tapes, constructed of a solid aluminum foil backing with a clear film laminate. The aluminum backing helps make underground assets easier to locate when using a non-ferrous locator. These tapes are color-coded to meet or exceed the industry standards, including the American Public Works Association (APWA).
RoHS Compliant.
- IDEAL FOR IDENTIFYING DANGER ZONES: When properly installed, these tapes may help avoid accidents caused by inaccurate digging
- HELPS LOCATE UNDERGROUND ASSETS: When using a nonferrous locator to detect its aluminum backing
- PRINTED MESSAGE: "CAUTION BURIED FIBER OPTIC LINE BELOW"
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- PROP 65 COMPLIANT: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000133191 |
|---|---|
| Part number | 407-O-3X1000FT |
| Keywords | detectable buried barricade tape 408 406 407 368 300 caution bury line below red black yellow orange acrylic vhb strong tensile 5 mil aluminum aluminium foil backing nonferrous |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Detectable Buried |
| Application/Industry | Commercial Construction Communications Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Residential Construction Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.0 INCH |
| Base - Customary Length Dimension | 18.25 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 18.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 2.534 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.1778 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.463 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.469 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 349.9996094480378 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.5865137237647975 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.332982122252188 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5735.466 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.419 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2799.996814560558 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.698723657983926 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.663856978017506 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45883.727 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.275 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.352 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1117.7436692773294 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1023.9325674724203 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 464.448 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 192 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


