Scotch® Detectable Buried Barricade Tape 406, CAUTION BURIED ELECTRIC LINE BELOW, 3 in x 1000 ft, Red, 8 rolls/Case
Scotch® Buried Barricade Tape 406 is a 5 mil thick, aluminum foil backing, buried barricade tape that is printed with a warning message. It is great for alerting pedestrians of danger in both small and large areas.
Special Price
$109.47
Regular Price
$128.79
| UPC | 00051128577790 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133190 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Detectable Buried Barricade Tapes 400 Series are nominal 5-mil tapes, constructed of a solid aluminum foil backing with a clear film laminate. The aluminum backing helps make underground assets easier to locate when using a non-ferrous locator. These tapes are color-coded to meet or exceed the industry standards, including the American Public Works Association (APWA).
RoHS Compliant.
- IDEAL FOR IDENTIFYING DANGER ZONES: When properly installed, these tapes may help avoid accidents caused by inaccurate digging
- HELPS LOCATE UNDERGROUND ASSETS: When using a nonferrous locator to detect its aluminum backing
- PRINTED MESSAGE: "CAUTION BURIED ELECTRIC LINE BELOW"
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- PROP 65 COMPLIANT: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000133190 |
|---|---|
| Part number | 406-R-3X1000FT |
| Keywords | detectable buried barricade tape 408 406 407 368 300 caution bury line below red black yellow orange acrylic vhb strong tensile 5 mil aluminum aluminium foil backing nonferrous |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Detectable Buried |
| Application/Industry | Commercial Construction Communications Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Residential Construction Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.299212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.562 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.622 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 5.648243157176563 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.648243157176563 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.299212598425196 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.15 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.562 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.622 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2098.275932772338 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 45.94874468457218 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 45.185945257412506 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.598425196850393 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.094488188976378 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34384.582 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.842 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.496 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.333 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.447 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.231 M |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84212.76685073055 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1410.9584779832164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1355.5783577223754 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.38 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 614.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


