Scotch® Desktop Dispenser, C18-BLK, Black, 3/4" x 350"
The Scotch® Classic Desktop Tape Dispenser (C18) an great choice for one-handed dispensing in your home, office or school. This refillable dispenser fits a variety of tapes and has a classic black color. It holds standard, 1 in. core tapes and can hold tape up to 3/4 in. wide by 1500 in. long. You can rely on Scotch™ Brand for a high qualify cutting blade to last for years as you continue to refill. The weighted base allows for one handed dispensing. Always have tape at the ready with a Scotch™ Desktop Dispenser.
Special Price
$4.73
Regular Price
$5.57
| UPC | 00076308928919 |
|---|---|
| 3M ID | 7100161064 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch® Classic Desktop Tape Dispenser (C18) an great choice for one-handed dispensing in your home, office or school. This refillable dispenser fits a variety of tapes and has a classic black color. It holds standard, 1 in. core tapes and can hold tape up to 3/4 in. wide by 1500 in. long. You can rely on Scotch™ Brand for a high qualify cutting blade to last for years as you continue to refill. The weighted base allows for one handed dispensing. Always have tape at the ready with a Scotch™ Desktop Dispenser.
- Ideal choice for easy, one-handed dispensing when you need it
- A reliable, classic design from Scotch™ Brand for your home, office or school
- Black dispenser
- Easy to refill. Holds 1 in. core tape, up to 3/4 in. wide and 1500 in. long
- Dispenser includes a non-skid base to hold in place
- High-quality cutting blade lasts for years
- Try other quality products from Scotch™ Brand for all your needs in the home and office
| 3M ID | 7100161064 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, C60, C-60, Two-Tone, Silver/Black, Desktop, Classic Dispenser, Classic, Refillable Dispenser, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Refill, Classic, Compact, Black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Color Family | Multi-color |
| Product Sub-Category | Desktop Dispenser - Everyday |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 388.275 G |
| Base - Metric Height Dimension | 60.325 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 61.925 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 161.14 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.73379197152095 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8559998484983334 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8359995120729213 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.375 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.437992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.3440944881889765 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 601.959 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 379.203 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 60.325 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 61.925 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 161.14 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 222.76992388630447 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6379999072735725 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3439980482916853 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.811811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3650.545 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1650.169 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1516.812 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.302 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.412 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 64468.107282671255 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 832.9990206845852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 722.3027142189362 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1056.443 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 327.631 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.853 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review

