Scotch® Deluxe Desk Tape Dispenser, Black - C40, 25mm Core Up To 19mm Wide
Special Price
$11.66
Regular Price
$13.72
| UPC | 00021200142321 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052011 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Deluxe Desktop Office Tape Dispenser C 40 comes with a weighted base, making it ideal for easy, one handed office tape dispensing. This black dispenser has an attached tape hub to prevent loss and a high quality cutting blade, designed to last for years. The C 40 dispenser is designed to dispense standard 1 in. core tapes up to 3/4 in. wide and 1500 in. long. Scotch® office tape dispensers allow you to have your favorite Scotch® tapes handy and ready to use!
- Deluxe black desktop tape dispenser with weighted base
- Ideal for easy, one-handed dispensing
- Attached hub won't get lost or misplaced
- High-quality blade lasts for years
- Classic black
- Weighted base for one-handed dispensing
- Holds 1 in. core tape, up to 3/4 in. wide and 1500 in. long
- Non-skid base
| 3M ID | 7000052011 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, C43, C40, C-40, Desktop, Classic Dispenser, Classic, Refillable Dispenser, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Refill, Classic, Deluxe, Black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Plastic |
| Product Sub-Category | Desktop Dispenser - Everyday |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Deluxe black desktop tape dispenser with weighted base |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.477 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 71.45 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 70.637 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.051604990621866 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9788524441008565 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.780984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.03 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.444 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 71.45 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 70.637 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 783.9354261385688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.989636487932987 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.735206216101034 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12846.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.892 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.323 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 965.6247083697638 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 844.9657122759803 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 383.27 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


