Scotch® Definite Length Tape Dispenser M96, 1 in, 6/Case
| UPC | 00021200134630 |
|---|---|
| 3M ID | 7000056503 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch® Definite length Dispenser M96 is manufactured with a weighted base so it won't unnecessarily shift or move during use, freeing the off-hand for easy, one-handed dispensing. The M96 is also conveniently portable so you can move the dispenser exactly where needed. Constructed from durable, high-impact plastic it will stand up to years of use. Able to hold tape up to 1-inch in width and on a 3-inch core, this dispenser is ideally suited for butcher shops, delicatessens, deli and meat counters, industrial applications, boxing and sealing cartons, and any other place where a consistent and steady application of tape repeatedly needed.
Dispensers Are IndispensableTape dispensers hold a roll, keep the end accessible, and provide a means of cutting the tape. Dispensers have a central spool or core and include a mechanism at one end for cutting the tape. They are available in a wide variety of options, from single use, to automated industrial machines. The hand-held variety ranges from plastic, which may be either refillable or disposable, to larger devices used for packaging and bundling in conjunction with shipping. With convenience in mind, hand-held tape dispensers are common accessories in office and light-industrial settings. Weighted desktop dispensers are useful for a variety of office, retail, industrial, and home use. A weighted base keeps the dispenser stable for single-hand use yet allows portability to be carried anywhere taping is needed. Dispensers for package and bundling operations also feature single-handed design for ergonomics and convenience.
- Saves tape by dispensing only the length needed, making it ideal for high volume and rapid carton closure applications
- Weighted base ensures dispenser remains in a fixed position, yet remains portable for easy relocation
- Durable high-impact construction will stand up to years of use
- Handles tape up to 1-inch wide on a 3-inch core
| 3M ID | 7000056503 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Definite Length Dispenser M96, tape dispenser, tape applicator, repeated taping, frequent taping, wrapping, box sealing, carton sealing, reinforcing, bundling, high volume taping, rapid carton closure, weighted base, portable dispenser, durable construction, high-impact plastic, industrial tape dispenser, office tape dispenser, packaging tape dispenser, handheld tape dispenser, desktop tape dispenser, commercial tape dispenser, meat counter tape dispenser, deli tape dispenser, consistent tape application, tape cutting mechanism, refillable tape dispenser, disposable tape dispenser, single-hand use, ergonomic tape dispenser, convenience, butcher shops, delicatessens, industrial applications, shipping operations, bundling operations, manufacturing, electronics, energy, automotive electronics, bonding assembly, building maintenance, repair, defense, specialty materials, electrical equipment, energy conservation |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Beige |
| Material | Plastic |
| Product Number | M96 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 1.0 in |
| Tape Width (Metric) | 25.4 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.93 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 6.459544282016913 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.459544282016913 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.204 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.93 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4580.198136774226 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.55844237415193 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.75726569210148 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 75.056 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 18.397 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.403 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.502 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73533.6116341524 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 515.8816935126135 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 465.08718830521775 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.00787401574803 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.205 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 210.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.94 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


