Scotch® Custom Printed Pouch Tape 830CP, Sheet, RCT, 5 in x 6 in, 5 Pack/Case
| UPC | 00076308141103 |
|---|---|
| 3M ID | 7010379516 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ship with Confidence
Scotch® Custom Printed Pouch Tape Sheets 830CP are a linerless solution for attaching documents, literature and samples to packages. They are dispensed in single sheets by means of a convenient and easily transportable pad. An aggressive synthetic rubber resin adhesive provides an excellent bond to a variety of substrates and over contoured surfaces to keep packing lists, manifests or labels on the package for safe delivery. The strong film backing is both moisture and abrasion resistant, aiding in resistance against the rigors of shipping or rubbing-off. This reduces the chance of lost or delayed packages or from labels, invoices and bar codes from becoming scuffed and non-legible.
Recommended Applications
Attaching and protecting shipping documents Promotional items Packing lists Invoices Product samples
Literature and work instructions
Portable Pad for Back-Pocket Convenience
Scotch® Custom Printed Pouch Tape Sheets 830CP come in a padded format. Pads are small and portable and can be custom printed to personalize your message. With no liner, pads also help to keep your work area clean of debris.
Bold, Easy-to-Read Message
A bright, orange colored border contains space for your custom printed, personalized message. This calls attention to the labels and prevents accidental disposal of documents. A non-tack, see-through window through the central rectangle is designed to hold and protect various literature for easy document identification
- 5” x 6”, pre-cut pressure sensitive pouch tape sheets with a sticky border and a printed, non-tack center section
- No slippery, tricky liners to remove for faster applications and reduced clutter in work areas.
- Individual sheets in transportable pad form provides the flexibility to work from anywhere
- Strong film backing provides moisture- and abrasion-resistant barrier to withstand the rigors of shipping
- Aggressive synthetic rubber adhesive provides excellent adhesion to various surfaces and prevents rubbing-off to reduce chance of lost or delayed packages
- Conformable film backing accommodates bulky and curved shipping parcels and substrates
| 3M ID | 7010379516 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch, Custom Printed Pouch Tape Sheets, pre-cut pressure sensitive tape, sticky border, non-tack center, shipping containers, packing lists, documentation protection, transportable pad, moisture resistant, abrasion resistant, synthetic rubber adhesive, various surfaces adhesion, bulky shipping parcels, curved substrates, attaching documents, promotional items, invoices protection, portable padded format, custom printed message, shipping labels, easy-to-read message, document protection, commercial solutions, manufacturing, appliance, bonding, building maintenance, defense, design materials, food and beverage, heavy industrial, metalworking, paper and print, shipping and fulfillment, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Pouch Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 830CP |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 200.034 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.440999481538898 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06700068610060615 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.007 YD3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 30.391 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1059.5199969927498 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.9329990713909053 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3350034305030307 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17362.422 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1330.386 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 151.955 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.176 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 71.12 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.844 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98784.00426092191 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 210.99999984567643 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 20.100205830181842 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1618779.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 9117.3 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.46 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


