Scotch® Custom Printed Box Sealing Tape 373CP, Tan, 48 mm x 100 m, 36/Case
Scotch® Box Sealing Tape 373 is a high performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$31.18
Regular Price
$36.68
| UPC | 00051111976395 |
|---|---|
| 3M ID | 7100182098 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 373 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 373 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100182098 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape, high performance packaging tape, heavy duty packing tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, ecommerce packaging, single parcel shipments, abrasion-resistant tape, moisture-resistant tape, scuff-resistant tape, recycled fiberboard adhesion, easy unwind packing tape, smooth dispensing tape, high-speed automated packaging, heavy-duty packaging applications, pressure-sensitive adhesive tape, FDA indirect food contact tape, durable sealing tape, dependable packing tape, moving and shipping tape, distribution tape, electronics packaging, manufacturing packaging, high value goods packaging, recycled corrugate tape, commercial solutions, industrial maintenance, shipping and fulfillment tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 373 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 29.03 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 120.396 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.4652030406423 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06400019471226996 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06399799008964811 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.89 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.74 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.74015748031496 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 695.88 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 29.029 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 48.006 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 120.396 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2018.1000086409622 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.539990322147613 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.303927643227332 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33070.734 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10677.56 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1045.044 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.496 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.37 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109781.71562642338 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1159.999891532567 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 110.58852907953457 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.46968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.799 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 50162.113 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 138.353 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

