Scotch® Custom Printed Box Sealing Tape 372CP, Clear, 72 mm x 100 m, 24/Case
| UPC | 00021200730238 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179443 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Medium Performance Packaging Tape
Scotch® Box Sealing Tape 372 is a 2.2 mil (56 micron) medium performance polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers reliability even with the stresses of over or under packed boxes. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for palletized and unitized loads. It is easy to unwind and dispense with manual dispensers or the 3M-Matic™ Case Sealers. This tape resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance.
Recommended Applications:
Medium-duty packaging applications Recycled liner paper and fiberboard
Boxes weighing up to 100 lbs.
Secure Containment for Medium-Duty Applications
Scotch® Box Sealing Tape 372 features a biaxially oriented polypropylene film backing with pressure-sensitive rubber adhesive. It adheres instantly and consistently to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact.
Durable and Dependable
This medium performance sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. These tapes feature durability and high strength and work especially well on challenging recycled corrugate and fiberboard. Because it is consistent and reliable, medium duty sealing tape is popular with palletized and unitized loads as well as overseas and export shipping.
- Medium performance packaging tape for medium-duty applications on a wide range of materials
- High edge tear and split resistance ideal for palletized and unitized loads
- Polypropylene backing with synthetic rubber adhesive delivers conformability under stress
- Easy unwind and smooth dispensing works well on high-speed automated packaging lines
- Resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance
- Excellent adhesion to recycled liner paper and fiberboard
| 3M ID | 7100179443 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 372, medium performance packing tape, sealing tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion-resistant tape, moisture-resistant tape, scuff-resistant tape, easy unwind tape, smooth dispensing packaging tape, high-speed automated packaging tape, medium-duty packaging tape, edge tear resistance, split resistance, palletized loads, unitized loads, recycled fiberboard, pressure-sensitive rubber adhesive, durable sealing tape, dependable packaging tape, moving tape, shipping tape, distribution tape, packaging materials, commercial packaging solutions, industrial packaging solutions, recycled liner paper, long-lasting performance, indirect food contact approval, RSC closure tape, challenging recycled corrugate tape, export shipping tape.\n\n |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.036 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 372 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 190.509 G |
| Base - Metric Height Dimension | 59.182 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 100.584 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 100.58 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 36.553222712744635 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4200004510657884 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4199982464431666 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.33 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.96 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.9598425196850395 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.599 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 190.508 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 59.182 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 100.584 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 100.58 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1367.1875572097601 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.349998303542893 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.079957914635997 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22404.19 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5601.865 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4572.192 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.553 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106547.45718940257 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 770.9984186903321 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 604.7985330970183 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.746 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 274.332 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 134.315 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


