Scotch® Box Sealing Tape Hand Dispenser H129, 2 in, 6/Case
| UPC | 00021200069123 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031065 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Portable Carton Sealing Solution
Lightweight and portable, Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H129 is a carton sealing dispenser designed for one-hand tape application. 3M engineered this tape dispenser to handle tape rolls of up to 2 inches / 48 mm wide on a 3 inch core. This dispenser is built for durability and provides a quick and easy one-hand method to apply, cut and buff the tape closures. In addition, 3M constructed this dispensing solution with a built-in brake for applying pressure sensitive tape and a tape leg buffing pad for consistent secure closure.
Recommended Applications
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H129 can be used across many markets for a variety of applications, including:
Carton sealing Box sealing Combining Reinforcing
Bundling operations
Simple Design for Easy Tape Dispensing
Designed to meet the needs of the customer, Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H129 is one of 3M's many hand-held and heavy duty pull-and-tear table top dispensers. Enjoy the straight-forward application process, durable build and long-lasting performance that comes from this lightweight and portable tape dispensing solution.
- Lightweight carton sealing dispenser design offers a portable tape dispensing solution
- Durable box sealing tape dispenser provides long-lasting performance
- Quick and easy one-hand method to apply, cut and buff tape closures
- Built-in tape leg buffing pad for consistent secure closure
- Features built-in brake for applying pressure sensitive tape
| 3M ID | 7000031065 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape Dispenser, tape dispenser, carton sealing dispenser, lightweight tape dispenser, portable tape dispenser, one-hand tape application, built-in brake, pressure sensitive tape, box sealing, durable tape dispenser, easy tape application, tape leg buffing pad, secure tape closure, commercial tape dispenser, hand-held tape dispenser, heavy-duty tape dispenser, pull-and-tear dispenser, commercial solutions tape dispenser, electronics tape dispenser, manufacturing tape dispenser, automotive electronics tape dispenser, bonding and assembly tape dispenser, building maintenance tape dispenser, defense tape dispenser, design and specialty materials tape dispenser, food and beverage tape dispenser, heavy industrial tape dispenser, industrial and manufacturing tape dispenser, metalworking tape dispenser, paper and print tape dispenser, shipping and fulfillment tape dispenser, woodworking tape dispenser |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Gray |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Material | Plastic |
| Product Color | Gray |
| Product Number | H129 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 2.0 in |
| Tape Width (Metric) | 48.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.87519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.68503937 |
| Base - Metric Gross Weight | 268.073 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.303 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.36 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 90.05932972495866 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5909998001068669 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2446756324406427 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.8751968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6850393700787403 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1475.808 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 110.983 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.303 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.36 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 710.5551061495823 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.049891756336201 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.468053794643856 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11643.912 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1837.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 665.898 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 418.8782981512674 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 140.93270572430484 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 63.926 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


