Scotch® Box Sealing Tape Hand Dispenser H123, 3 in, 6/Case
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H123 is a compact, heavy-duty steel dispenser designed for box and carton sealing. This compact dispenser gives you a quick and easy method for dispensing pressure sensitive tape directly from the roll.
Special Price
$73.77
Regular Price
$86.79
| UPC | 00021200111020 |
|---|---|
| 3M ID | 7100033784 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Don't Tape Without One!
Hand-held tape dispensers are an essential tool wherever products are processed, repackaged, or prepared for distribution. Warehouses, industrial plants, e-commerce shipping operations, and retail distribution outlets are just a few of the places you will find these tools. In addition to box sealing, they can be called into use for combining, reinforcing, bundling, and other operations. A hand-held box sealer can be found in a weight and size for nearly every production requirement.
- Heavy-duty construction for for tough work environments
- Hand-held tape design is comfortable to use
- Designed to provide tighter, more precise seals
- Dispenses any box-sealing tape up to 3 inch/72 mm in width
- For carton sealing, box sealing, combining, reinforcing, and bundling operations
| 3M ID | 7100033784 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape Dispenser, box sealing tape dispenser, tape dispenser, hand-held tape dispenser, heavy-duty tape dispenser, carton sealing tape dispenser, pressure sensitive tape dispenser, commercial tape dispenser, industrial tape dispenser, e-commerce shipping tape dispenser, retail distribution tape dispenser, bundling tape dispenser, combining tape dispenser, reinforcing tape dispenser, compact tape dispenser, box sealer, packaging tape dispenser, warehouse tape dispenser, sealing tape dispenser, quick tape dispenser, precise tape dispenser, durable tape dispenser, comfortable tape dispenser, 3 inch tape dispenser, tape dispenser for packaging, tape dispenser for shipping, tape dispenser for warehouse use, industrial plants tape dispenser, repackaging tool, distribution tool |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Gray |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Material | Metal |
| Product Color | Gray |
| Product Number | H123 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 3.0 in |
| Tape Width (Metric) | 72.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 426.83 G |
| Base - Metric Height Dimension | 106.68 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 172.72 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 86.36 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.10397176699865 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9409990736837129 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8999269542386703 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1591.249 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 408.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 106.68 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 172.72 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 86.36 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 741.5117192439109 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.148692492336235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.399120800907652 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12151.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.789 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.449 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.178 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104106.50742561328 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 737.0053424840457 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 615.5504776237749 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.69291338582677 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.706 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 279.209 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.313 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 684 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 684 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 114 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |
Write Your Own Review


