Scotch® Box Sealing Tape Hand Dispenser H122, 2 in, 6/Case
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H122 is a lightweight, compact, durable plastic hand-held dispenser with built-in brake for tight, precise package sealing. It dispenses tape up to 2 inches/48 mm wide on a 3 inch/76.2 mm core. Its lightweight, compact design provides maneuverability and control for most packaging applications. Made from high-impact, gray plastic for durability and long-life.
Special Price
$51.53
Regular Price
$60.62
| UPC | 00021200069253 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005398 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
It is built with a sharp, carbon steel blade to cut the tape cleanly and quickly, and the blade is recessed to maximize safety. In addition to sealing, the Scotch® Box Sealing Tape Dispenser H122 can be used for combining, reinforcing, and bundling operations.
Don't Box Without OneA hand-held tape dispenser is an essential tool wherever products are processed, repackaged, or prepared for distribution. Warehouses, industrial plants, e-commerce shipping operations, and retail distribution outlets are just a few of the places you will find these tools. In addition to box sealing, they can be used for combining, reinforcing, bundling, and other operations. A hand-held box sealer can be found in a weight and size for nearly every production requirement.
- LIGHTWEIGHT AND COMPACT – Hand-held packing tape dispenser with built-in brake for efficient taping of shipping boxes in manufacturing, office, commercial and retail settings
- DURABLE CONSTRUCTION – Made of high-impact plastic for a long-lasting tape dispenser that holds up under high-volume sealing, combining, reinforcing and bundling operations
- BUILT-IN BRAKE – Allows for tighter, more precise sealing, while the lightweight, compact design provides maneuverability and control
- CLEAN, QUICK CUT – Sharp carbon steel blade cuts cleanly and quickly, and is recessed to maximize safety
- GET THE RIGHT SIZE – Dispenses up to a 2 inch (48 mm) wide roll on a 3 inch (76.2 mm) core
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000005398 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape Dispenser, tape dispenser, box sealing tape dispenser, hand-held tape dispenser, plastic hand dispenser, durable tape dispenser, packaging tape dispenser, gray tape dispenser, high-impact plastic dispenser, carton sealing dispenser, combining tape dispenser, reinforcing tape dispenser, bundling tape dispenser, tape cutting tool, tape dispenser with brake, maneuverable tape dispenser, sharp carbon steel blade, recessed blade tape cutter, warehouse tape dispenser, industrial tape dispenser, e-commerce tape dispenser, retail distribution tape dispenser, commercial tape dispenser, electronics tape dispenser, energy tape dispenser, manufacturing tape dispenser, appliance tape dispenser, automotive electronics tape dispenser, bonding and assembly tape dispenser, building maintenance tape dispenser, repair tape dispenser, defense tape dispenser, specialty materials tape dispenser, electrical construction tape dispenser, food and beverage tape dispenser |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Gray |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Material | Plastic |
| Product Color | Gray |
| Product Number | H122 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 2.0 in |
| Tape Width (Metric) | 48.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 143.335 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.62501885633692 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3159995835026943 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.29167157287059303 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 977.079 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 132.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 452.6481986034838 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.400834035193317 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7500294372235583 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7417.575 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1089.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 793.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.243 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97821.06178385585 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 432.10603388236007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 294.00406360450904 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.603 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 133.358 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

