Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR83, 3 in, 6/Case
| UPC | 00051111915899 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124740 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Fast, Simple and Safe Tape Application
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR83 is a hand-held dispenser built with a retractable blade that prevents accidental nicks and cuts. Portable and lightweight, this box sealing tape dispenser is easy to operate and offers quick and simple tape application. A durable design, Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR83 is constructed with high-impact plastic. This product also features a foam handle that provides a conformable and comfortable grip and an adjustable tape brake for controlled tape tension and delivery. Use this lightweight, hand-held, portable dispenser with tape widths of 3 inches / 72 mm.
Recommended Applications
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR83 is an exceptional tool that can be used across a wide range of industries. Applications for this box tape dispenser include:
Carton and box sealing and closing
Center seam sealing of RSC boxes
Seal Packages with Confidence
Durable and easy-to-use, Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR83 provides a quick and easy method for dispensing sealing tapes directly from the roll. Featuring a retractable blade and adjustable tape brake, this portable and lightweight packaging tape dispenser is a great solution for a wide variety of taping applications.
- EASY TO USE: Portable, lightweight dispenser with one-hand pistol grip design offers fast and easy application
- DESIGNED FOR SAFETY: Retractable blade prevents accidental nicks and cuts
- CONTROLLED DELIVERY: Adjustable tape brake controls tension
- DURABLE: Crafted of high-impact plastic
- DISPENSES THREE-INCH TAPES: Ideal for box sealing environments with high volume orders
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000124740 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch sealing hand dispensing dispenser portable lightweight versatile tape tapes durable minimize waste sealing reinforcing bundling operations packaging processing packing masking closure seals high performance 3 in tape 2 in tape adjustable brake tension control retractable metal blade improved efficiency |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Multi-color |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Features | Retractable Blade |
| Material | Plastic/Metal |
| Product Color | Red |
| Product Number | HR83 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 3.0 in |
| Tape Width (Metric) | 72.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.68 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.13 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.37 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 205.21748130110433 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4991433828571676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4484370625546457 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.562992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.688976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3362.912 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.657 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.13 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.37 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1577.1869201218717 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.649633215832091 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.686213130084177 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25845.463 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.377 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.94 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 496.04008991597453 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 416.960276470259 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 189.13 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


