Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80, 2 in, 6/Case
| UPC | 00051111915752 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124739 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Portable Dispenser with Retractable Blade
Lightweight and durable, Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80 is a portable, easy-to-operate, hand-held tape dispenser. This packaging tape dispenser has a pistol-grip design that allows the operator to apply, cut and buff tape in a fluid, one-hand motion. Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80 is constructed of metal and durable plastic, tough enough to operate in high-volume shipping environments. The retractable blade helps prevent accidents. Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80 allows for 2 inch / 48 mm wide tape for box sealing tape applications and can dispense up to a 60 yrd / 55 m roll of box sealing tape. Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80 is a necessary tool wherever products are processed, repackaged or prepared for distribution. Warehouses, industrial plants, e-commerce shipping operations and retail distribution outlets are just a few of the places where these tools are used.
Recommended Applications
Carton sealing Box sealing Combining Reinforcing Bundling operations
An Essential Tool of Superior Sealing
Scotch® Box Sealing Tape Dispenser HR80 is an essential tool for those who are looking for a lightweight, portable, hand-held tape dispenser. Easy-to-use, you can tack, roll, buff and tear in one fluid motion. We designed this box tape dispenser to be a durable solution that offers consistent and superior performance.
- EASY TO USE: Portable, lightweight dispenser with one-hand pistol grip design offers fast and easy application
- DESIGNED FOR SAFETY: Retractable blade prevents accidental nicks and cuts
- CONTROLLED DELIVERY: Adjustable tape brake controls tension
- DURABLE: Crafted of high-impact plastic
- DISPENSES TWO-INCH TAPES: Supports rolls holding up to 60 yards / 55 meters
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000124739 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch sealing hand dispensing dispenser portable lightweight versatile tape tapes durable minimize waste sealing reinforcing bundling operations packaging processing packing masking closure seals high performance retractable blade 2 in tape safety features improved efficiency |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Multi-color |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Features | Retractable Blade |
| Material | Plastic/Metal |
| Product Color | Black Red |
| Product Number | HR80 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 2.0 in |
| Tape Width (Metric) | 48.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 535.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.13 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.83 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 149.58756492316135 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1799140272134647 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1799140272134647 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.562992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.688976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2451.301 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 535.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.13 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.83 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1106.7754418973404 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.579492573916092 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.0790432387564195 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18136.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.438 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.211 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 489.42622205042824 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 424.76904979684736 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 192.672 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |

