Scotch® Box Sealing Tape 375, Tan, 48 mm x 50 m, 36/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Scotch® Box Sealing Tape 375 is a high-performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$24.68
Regular Price
$29.04
| UPC | 00051115687624 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374960 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 375 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 375 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010374960 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 375, high-performance packing tape, heavy-duty packaging tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion resistance, moisture resistance, scuff resistance, ecommerce packaging, parcel shipments, high edge tear resistance, split resistance, recycled fiberboard, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, indirect food contact, heavy-duty box sealing, packing tape, adhesive tape, moving and shipping, distribution packaging, durable sealing tape, electronics packaging, e-fulfillment, high value goods packaging, general manufacturing tape, commercial solutions, industrial maintenance and repair, manufacturing and assembly, shipping and fulfillment. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 189.601 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 34.47841541352374 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4179986537251497 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4175312737293178 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.26 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.565 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 189.389 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1614.5073333453754 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.659434482991854 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.031117035764954 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26457.035 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.103 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.818 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.825 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109267.20003046305 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 969.9986796515118 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 901.8670221458972 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1790568.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 409.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.668 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


