Scotch® Box Sealing Tape 375, Tan, 144 mm x 50m, 8/Case
Scotch® Box Sealing Tape 375 is a high-performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$114.50
Regular Price
$134.70
| UPC | 00051138961015 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373571 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 375 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 375 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010373571 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 375, high-performance packing tape, heavy-duty packaging tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion resistance, moisture resistance, scuff resistance, ecommerce packaging, parcel shipments, high edge tear resistance, split resistance, recycled fiberboard, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, indirect food contact, heavy-duty box sealing, packing tape, adhesive tape, moving and shipping, distribution packaging, durable sealing tape, electronics packaging, e-fulfillment, high value goods packaging, general manufacturing tape, commercial solutions, industrial maintenance and repair, manufacturing and assembly, shipping and fulfillment. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.522 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 112.42 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 143.993 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 112.42 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 111.05222997847571 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.150813008605061 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.150813008605061 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.4259842519685035 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.669015748031496 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.4259842519685035 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1819.82 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.522 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 112.42 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 143.993 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 112.42 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 926.308214821154 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.680497932537975 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.199890200974941 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.125984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15179.472 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.391 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.173 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 108317.1457681498 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 809.0965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 735.9912160779953 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.54330708661417 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.775 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 333.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.36 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 640 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 640 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

