Scotch® Box Sealing Tape 375, Clear, 72 mm x 914 m, 4/Case
Scotch® Box Sealing Tape 375 is a high-performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$411.37
Regular Price
$483.96
| UPC | 00021200724091 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001199 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 375 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 375 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000001199 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 375, high-performance packing tape, heavy-duty packaging tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion resistance, moisture resistance, scuff resistance, ecommerce packaging, parcel shipments, high edge tear resistance, split resistance, recycled fiberboard, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, indirect food contact, heavy-duty box sealing, packing tape, adhesive tape, moving and shipping, distribution packaging, durable sealing tape, electronics packaging, e-fulfillment, high value goods packaging, general manufacturing tape, commercial solutions, industrial maintenance and repair, manufacturing and assembly, shipping and fulfillment. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 35984.2519 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.8346 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 5.058 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 914.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 573.4832060215301 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 11.150981221311108 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.551323868168241 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9397.706 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.786 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2293.9328240861205 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.59951564000073 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.205295472672965 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.622047244094489 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37590.824 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.23 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.144 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.346 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.346 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1234.5886682353143 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1139.54297776217 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 516.888 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


