Scotch® Box Sealing 3m 375 Tape, Clear, 72 mm x 50 m, 24/Case
Scotch Tape 375 - High-performance packing tape - Securely seals heavy, rough, and recycled boxes against abrasion.
| UPC | 00021200724077 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001198 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m 375 Scotch Box Sealing packing tape
For commercial operations where package integrity is non-negotiable, the 3M 375 tape provides a superior performance sealing solution. Available through M-Source, this industrial-grade packing tape is engineered to securely close a wide variety of heavy-weight box materials, including cartons with high recycled content. Its proven reliability makes it an essential supply for demanding shipping environments, fulfillment centers, and manufacturing facilities. The 3M 375 is designed to provide a secure, durable closure on cartons weighing up to 100 pounds, making it the definitive choice for heavy-duty applications.
This tape performs well because of its unique construction. It features a pressure-sensitive hot melt rubber-resin adhesive system. This formulation creates a strong, high-tack bond that sticks instantly upon application. It ensures reliable adhesion, even on hard-to-seal surfaces like recycled corrugate, fiberboard, and liner paper. These 3M 375 tape materials are becoming more common in today's supply chains. The adhesive is combined with a thick polypropylene film backing that measures 3.1 mil in total thickness. This backing is biaxially oriented, which gives it exceptional tensile strength and importantly, excellent resistance to edge tearing and splitting.
This durable construction is what allows the 3M 375 to reliably handle the significant stresses of over-packed or under-packed boxes, resisting the center seam splits that lead to package failure. The backing is also designed for high flexibility and conformability. It expands to wrap tightly around edges and over rough or uneven surfaces, maintaining a tight, secure seal where other tapes might lift or fail. Furthermore, the tape is built to withstand the rigors of transit. It actively resists abrasion from conveyor systems, moisture, scuffing, and chemicals, ensuring the seal's integrity from your facility to the customer.
This is the ideal solution for applications in e-commerce fulfillment, third-party logistics (3PL), general manufacturing, food and beverage, and any operation shipping heavy or high-value goods. 3M 375 tape is also suitable for splicing and other demanding packaging applications. Designed for operational versatility, its smooth, consistent, and easy unwind functions flawlessly in both manual hand-held dispensers and high-speed, automated 3M-Matic™ Case Sealers. This optimizes packing line efficiency and reduces downtime. The 3M packing tape meets FDA guidelines for indirect food contact, ensuring it is suitable for food-related packaging.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000001198 |
|---|---|
| Keywords | Box Sealing Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2.83 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.26 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.25984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 286.583 G |
| Base - Metric Height Dimension | 71.882 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 51.38199252776458 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6318073648372877 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6318073648372877 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.83 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.26 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.25984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.842 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 286.583 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 71.882 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 308.43841215241486 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.7919509095798944 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.789746286958046 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.795275590551181 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.8346456692913384 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5054.4 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.719 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.216 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.325 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.072 M |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1613.7729125851952 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.598603719899433 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.16339439307588 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26.445 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 7.529 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.878 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.313 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109903.76311461284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1025.1495191596807 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 909.8036635845529 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.330708661417326 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.801 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 412.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.38 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
| Special Price | $18.75 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


