Scotch® Box Sealing Tape 375, Clear, 48 mm x 50 m, 36/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00051115687648 |
|---|---|
| 3M ID | 7010295456 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Superior Performance Packaging Tape
Scotch® Box Sealing Tape 375 is a 3.1 mil high-performance polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers reliability even with the stresses of over or under packed boxes. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for ecommerce and single parcel shipments. It is easy to unwind and dispense with manual dispensers or the 3M-Matic™ Case Sealers. This tape resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance.
Recommended Applications:
Heavy-duty packaging applications Recycled liner paper and fiberboard Boxes weighing up to 100 lbs.
Manual or automatic carton sealing
Secure Containment for Heavy Duty Applications
Scotch® Box Sealing Tape 375 features a biaxially oriented polypropylene film backing with pressure-sensitive rubber adhesive. It adheres instantly and consistently to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact.
Durable and Dependable
Heavy-duty box sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. These tapes feature durability and high strength and work especially well on challenging recycled corrugate and fiberboard. Because it is consistent and reliable, heavy duty sealing tape is ideal for electronics, e-fulfillment, high value goods and general manufacturing.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Closure and Masking Systems Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- HEAVY DUTY – Industrial-grade white packing tape for commercial use, this 3M sealing tape securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled fiberboard, corrugate and liner paper
- UP TO 100 POUNDS – High edge tear and split resistance make it ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds
- BONDS INSTANTLY – Rubber resin adhesive sticks quickly to a variety of materials, and sturdy polypropylene backing conforms under stress for durable high performance
- CONSISTENT HIGH QUALITY – Resistant to abrasion, moisture, chemicals and scuffing for excellent holding power
- UNWINDS QUICKLY AND EASILY – Works well with manual dispensers and on high-speed automated packaging lines
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010295456 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 375, high-performance packing tape, heavy-duty packaging tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion resistance, moisture resistance, scuff resistance, ecommerce packaging, parcel shipments, high edge tear resistance, split resistance, recycled fiberboard, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, indirect food contact, heavy-duty box sealing, packing tape, adhesive tape, moving and shipping, distribution packaging, durable sealing tape, electronics packaging, e-fulfillment, high value goods packaging, general manufacturing tape, commercial solutions, industrial maintenance and repair, manufacturing and assembly, shipping and fulfillment. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.89 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.26 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.25984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 194.137 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 34.29534418123954 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42799882193785577 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42763505920525074 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.89 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.26 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.562 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 193.972 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 48.006 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 108.204 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 108.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1614.5073333453754 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.038629573949844 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.394879768370002 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26457.035 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.275 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.983 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.825 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117187.99658071758 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 992.9995074652601 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 923.6927861022001 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 51.47952755905512 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1920367.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 418.98 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.668 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 130.758 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


