Scotch® Box Sealing Tape 375, Clear, 36 mm x 914 m, 8/Case
Scotch® Box Sealing Tape 375 is a high-performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$156.52
Regular Price
$184.14
| UPC | 00051115321047 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373954 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 375 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 375 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010373954 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 375, high-performance packing tape, heavy-duty packaging tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, abrasion resistance, moisture resistance, scuff resistance, ecommerce packaging, parcel shipments, high edge tear resistance, split resistance, recycled fiberboard, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, indirect food contact, heavy-duty box sealing, packing tape, adhesive tape, moving and shipping, distribution packaging, durable sealing tape, electronics packaging, e-fulfillment, high value goods packaging, general manufacturing tape, commercial solutions, industrial maintenance and repair, manufacturing and assembly, shipping and fulfillment. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 375 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.417 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 31.064 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.599 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 31.06 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 211.90415806028463 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.328572877008491 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.194090897075716 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 12.22992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.4169291338582677 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.228346456692913 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3472.487 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.356 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 31.064 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 3.599 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 31.06 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2304.0193777237946 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 43.12021386074021 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.55272717660573 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37756.113 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19.559 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.848 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.823 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.62 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84389.44279463362 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1194.9980551921542 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1121.9236337683546 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.85984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1382895.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 508.896 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.324 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 216 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


