Scotch® Box Sealing Tape 373, White, 48 mm x 50 m, 36/Case
Scotch® Box Sealing Tape 373 is a high performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$13.98
Regular Price
$16.45
| UPC | 00021200723896 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334254 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 373 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 373 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010334254 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape, high performance packaging tape, heavy duty packing tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, ecommerce packaging, single parcel shipments, abrasion-resistant tape, moisture-resistant tape, scuff-resistant tape, recycled fiberboard adhesion, easy unwind packing tape, smooth dispensing tape, high-speed automated packaging, heavy-duty packaging applications, pressure-sensitive adhesive tape, FDA indirect food contact tape, durable sealing tape, dependable packing tape, moving and shipping tape, distribution tape, electronics packaging, manufacturing packaging, high value goods packaging, recycled corrugate tape, commercial solutions, industrial maintenance, shipping and fulfillment tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 373 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 145.149 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 104.14 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.14 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 31.915418161544984 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.319998768938728 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3199767227125095 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.1 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.1 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.523 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 145.139 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 104.14 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 104.14 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 191.6340230318256 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.94491807699499 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.9198603362750568 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 8.2 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3140.319 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 870.834 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 4.826 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 20.828 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1446.328884783754 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.268724890588437 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.519153199159854 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.87992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23701.084 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.565 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.225 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.553 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.555 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109267.20003046305 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 771.6179176470715 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 691.1491919495912 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1790568.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 313.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.668 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

