Scotch® Box Sealing Tape 373, Clear, 72 mm x 100 m, 24/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Scotch® Box Sealing Tape 373 is a high performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$44.85
Regular Price
$52.76
| UPC | 00051115687853 |
|---|---|
| 3M ID | 7010335125 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 373 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 373 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010335125 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape, high performance packaging tape, heavy duty packing tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, ecommerce packaging, single parcel shipments, abrasion-resistant tape, moisture-resistant tape, scuff-resistant tape, recycled fiberboard adhesion, easy unwind packing tape, smooth dispensing tape, high-speed automated packaging, heavy-duty packaging applications, pressure-sensitive adhesive tape, FDA indirect food contact tape, durable sealing tape, dependable packing tape, moving and shipping tape, distribution tape, electronics packaging, manufacturing packaging, high value goods packaging, recycled corrugate tape, commercial solutions, industrial maintenance, shipping and fulfillment tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 373 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.454 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 120.396 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 71.882 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.585398824340956 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.74 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.83 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.74015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1041.978 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.454 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 120.396 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 71.882 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2020.20770773825 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.04892222944579 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.999521861445775 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.589763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.509842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33105.273 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.362 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.886 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.598 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.695 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109267.20003046305 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1232.9991353249616 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1151.977049349397 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1790568.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 522.528 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.668 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


