Scotch® Box Sealing Tape 373, Clear, 48 mm x 1500 m, 3/Case
Scotch® Box Sealing Tape 373 is a high performance packing tape that securely closes a wide variety of heavy weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture and scuffing. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$240.14
Regular Price
$282.52
| UPC | 00021200723797 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334252 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 373 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that securely closes a wide variety of heavy-weight box materials, including recycled corrugate, fiberboard and liner paper. Designed specifically for flexibility and conformability under stress, Scotch 373 is ideal for heavy-duty packaging applications and boxes weighing up to 100 pounds. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact. The polypropylene film backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal and resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing. Tape is easy to unwind and dispense with manual dispensers or 3M-Matic Case Sealers.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010334252 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape, high performance packaging tape, heavy duty packing tape, polypropylene film backing, synthetic rubber adhesive, ecommerce packaging, single parcel shipments, abrasion-resistant tape, moisture-resistant tape, scuff-resistant tape, recycled fiberboard adhesion, easy unwind packing tape, smooth dispensing tape, high-speed automated packaging, heavy-duty packaging applications, pressure-sensitive adhesive tape, FDA indirect food contact tape, durable sealing tape, dependable packing tape, moving and shipping tape, distribution tape, electronics packaging, manufacturing packaging, high value goods packaging, recycled corrugate tape, commercial solutions, industrial maintenance, shipping and fulfillment tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 373 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 4.316 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 4.803 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.46 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 368.5228177542969 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 9.515151235899316 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.512946613277467 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.8909448818897638 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 13.95984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 13.960629921259843 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6039.007 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.315 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 4.803 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.46 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1595.5957699316973 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.94979831781562 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.538839839832402 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26147.13 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.585 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.945 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94342.70837045611 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1113.9980154428083 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1027.3982342339666 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.546 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 466.02 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


