Scotch® Box Sealing Tape 371, Red, 36 mm x 1500 m, 8/Case
| UPC | 00051115319648 |
|---|---|
| 3M ID | 7010300260 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Box Sealing Tape 371 is an industrial grade packing tape that securely closes a wide variety of medium weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture, scuffing and edge tear. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Scotch Box Sealing Tape 371 is a 1.8 mil (46 micron) industrial grade polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers roll-to-roll consistency to increase productivity for improved unit cost. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for general industrial applications. It is easy to unwind and dispense with 3M-Matic™ Case Sealers.
Packing and packaging tapes are designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. These tapes feature durability and high strength and work well on recycled corrugate and fiberboard. Because it is consistent and reliable, industrial grade sealing tape is popular for electronics, ecommerce, high value goods and general manufacturing packaging applications.
- MEDIUM DUTY – Industrial-grade clear packing tape for commercial use, this 3M sealing tape securely closes a wide variety of medium-weight box materials, including recycled fiberboard, corrugate and liner paper
- UP TO 70 POUNDS – High edge tear and split resistance make it ideal for general industrial packaging applications and boxes weighing up to 70 pounds
- STICKS QUICKLY – Rubber resin adhesive quickly sticks to a variety of materials, and sturdy polypropylene backing conforms under stress for durable high performance
- CONSISTENT HIGH QUALITY – Resistant to abrasion, moisture, chemicals and scuffing for excellent holding power
- UNWINDS QUICKLY AND EASILY – Works well with manual dispensers and on high-speed automated packaging lines
| 3M ID | 7010300260 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape carton 371 conforming comformable professional secure grips tight tightly polypropylene backing strong adhesive packing processing shipping packaging smooth consistent hot melt industrial grade general purpose high edge tear easy unwind automated systems long lasting split resistance quality dispensing film backing conform to edges flexibility case sealers medium duty durable dependable innovation masking closure caja de carton warehouse efficiency high performance clear tan blue green yellow red white orange |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Number | 371 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.49 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 3.599 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 224.92357386289575 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 5.489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.355028348470676 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4169291338582677 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.598425196850394 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3685.837 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.429 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.599 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 32.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2304.0193777237946 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.418736585009135 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.84022678776541 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37756.113 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.148 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.432 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.823 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.62 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109246.56180021021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1629.9987585770016 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1542.2481643595547 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 54.18976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1790230.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 699.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 137.642 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


