Scotch® Box Sealing Tape 3m 371, Clear, 72 mm x 914 m, 4/Case
| UPC | 00021200181986 |
|---|---|
| 3M ID | 7000136741 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Box Sealing Tape 3m 371
Industrial Performance Packaging Tape
Scotch® Box Sealing Tape 371 is a 1.8 mil industrial grade polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers roll to roll consistency to increase productivity for improved unit cost. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for general industrial applications. It is easy to unwind and dispense with manual dispensers or the 3M-Matic™ Case Sealers. This tape resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance.
Recommended Applications:
General industrial packaging applications and box sealing Recycled liner paper and fiberboard Recommended for use on Regular Slotted Containers (RSC) weight up to 70 lbs
Manual or automatic carton sealing
Secure Containment for General Industrial Applications
Scotch® Box Sealing Tape 371 features a biaxially oriented polypropylene film backing with pressure-sensitive rubber adhesive. It adheres instantly and consistently to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact.
Durable and Dependable
This industrial grade sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. Because it is consistent and reliable, industrial grade sealing tape is ideal for the food and beverage industry, consumer goods, electronics packaging, and the e-commerce fulfillment industry.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Closure Masking Systems Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- HIGH-PERFORMANCE PACKAGING TAPE: Securely closes a wide range of medium-weight box materials, including recycled fiberboard
- KEEPS PACKAGES SECURE: Polypropylene film resists abrasion, edge tearing, splitting, moisture and some chemicals
- CONFORMABLE: Flexible polypropylene backing can accommodate corners and rough surfaces
- EASY UNWIND: Smooth dispensing works well on high-speed automated packaging lines
- STAYS IN PLACE: Adheres consistently to most surfaces, including high levels of recycled content
- For industrial, occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000136741 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape carton 371 conforming comformable professional secure grips tight tightly polypropylene backing strong adhesive packing processing shipping packaging smooth consistent hot melt industrial grade general purpose high edge tear easy unwind automated systems long lasting split resistance quality dispensing film backing conform to edges flexibility case sealers medium duty durable dependable innovation masking closure caja de carton warehouse efficiency high performance clear tan blue green yellow red white orange |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 371 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 35984.2519 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.8346 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 3.141 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 914.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 358.5315832048987 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.924719655227005 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.638118714386664 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5875.28 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.011 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1434.1263328195948 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.70108324352987 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.552474857546656 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23501.12 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.565 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.044 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.32 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.271 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.271 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1358.0475350588458 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1274.5187931622395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 578.112 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 192 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


