Scotch® Box Sealing Tape 371, Clear, 48 mm x 914 m, 6 Roll/Case
| UPC | 00021200745119 |
|---|---|
| 3M ID | 7000136872 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Box Sealing Tape 371 is an industrial grade packing tape that securely closes a wide variety of medium weight box materials, including recycled fiberboard. The polypropylene film backing is easy to unwind and resists abrasion, moisture, scuffing and edge tear. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Scotch Box Sealing Tape 371 is a 1.8 mil (46 micron) industrial grade polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers roll-to-roll consistency to increase productivity for improved unit cost. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for general industrial applications. It is easy to unwind and dispense with 3M-Matic™ Case Sealers.
Packing and packaging tapes are designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. These tapes feature durability and high strength and work well on recycled corrugate and fiberboard. Because it is consistent and reliable, industrial grade sealing tape is popular for electronics, ecommerce, high value goods and general manufacturing packaging applications.
- MEDIUM DUTY – Industrial-grade clear packing tape for commercial use, this 3M sealing tape securely closes a wide variety of medium-weight box materials, including recycled fiberboard, corrugate and liner paper
- UP TO 70 POUNDS – High edge tear and split resistance make it ideal for general industrial packaging applications and boxes weighing up to 70 pounds
- STICKS QUICKLY – Rubber resin adhesive quickly sticks to a variety of materials, and sturdy polypropylene backing conforms under stress for durable high performance
- CONSISTENT HIGH QUALITY – Resistant to abrasion, moisture, chemicals and scuffing for excellent holding power
- UNWINDS QUICKLY AND EASILY – Works well with manual dispensers and on high-speed automated packaging lines
| 3M ID | 7000136872 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape carton 371 conforming comformable professional secure grips tight tightly polypropylene backing strong adhesive packing processing shipping packaging smooth consistent hot melt industrial grade general purpose high edge tear easy unwind automated systems long lasting split resistance quality dispensing film backing conform to edges flexibility case sealers medium duty durable dependable innovation masking closure caja de carton warehouse efficiency high performance clear tan blue green yellow red white orange |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 371 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1936.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1326.8481162946578 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.66180731831975 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.619478563980255 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21743.145 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11640.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 11620.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1294.1134790252313 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1229.7340892220034 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 557.798 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


