Scotch® Box Sealing 3M Tape 371, Clear, 48 mm x 914 m, 6/Case
Scotch Tape 371 - an industrial packing tape - secures medium-weight boxes easily, conforming tightly to rough surfaces.
| UPC | 00021200136818 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048494 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 3m Box Sealing Tape 371
When your business depends on secure shipping, you need a tape that performs well each time. M-Source is proud to offer Scotch® Box Sealing 3M Tape 371, a top choice for industrial packaging. This clear, high-quality tape keeps your packages sealed securely from the moment they leave your facility until they arrive at their final destination. Measuring 48 mm x 914 m and sold in a case of 6, this is the reliable tape your operation needs. This industrial-level tape is designed for dependability.
The secret to its strength lies in its build. This scotch sealing tape has a strong polypropylene film backing. This backing is strong and can resist abrasion, moisture, chemicals, and scrapes to keep your seal safe during transport. It’s also flexible, allowing it to fit easily around edges and on rough or uneven surfaces to form a tight, lasting seal. This backing is combined with a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that sticks instantly and reliably to many surfaces. Even if you use cartons with high levels of recycled content, this tape provides a bond you can trust.
This 3M 371 carton sealing tape is specifically designed to handle medium-weight box materials. It is the ideal choice for closing regular slotted containers (RSC) weighing up to 70 pounds. Its strong adhesion and excellent edge-tear and split resistance keep your boxes closed, protecting the contents. This dependable performance makes it a top choice for general industrial applications and specific industries such as food and beverage, consumer goods, e-commerce fulfillment, and electronics packaging. It even meets FDA guidelines for indirect food contact, adding another layer of versatility.
Productivity is key in any packing operation, and the 3M 371 carton seal tape is designed to improve your workflow. The polypropylene film backing offers a smooth, easy, and consistent unwind. This roll-to-roll consistency minimizes disruptions and increases productivity, helping to lower your unit cost. Whether you are using manual handheld dispensers or high-speed 3M-Matic™ Case Sealers, this tape performs flawlessly. You get a reliable seal with less effort and less waste.
Investing in a quality tape is investing in your brand’s reputation. A securely sealed package speaks to the quality of your operation. The 3M tape 371 provides that peace of mind. As a leader in tapes, this solution provides the durability and high performance needed for today’s quick shipping environments. Choose the 3M tape from M-Source for a secure seal, better productivity, and the reliability your business deserves. Secure your shipments effectively and efficiently with this box sealing tapes.
- HIGH-PERFORMANCE PACKAGING TAPE: Securely closes a wide range of medium-weight box materials, including recycled fiberboard
- KEEPS PACKAGES SECURE: Polypropylene film resists abrasion, edge tearing, splitting, moisture and some chemicals
- CONFORMABLE: Flexible polypropylene backing can accommodate corners and rough surfaces
- EASY UNWIND: Smooth dispensing works well on high-speed automated packaging lines
- STAYS IN PLACE: Adheres consistently to most surfaces, including high levels of recycled content
- For industrial, occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000048494 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape carton 371 conforming comformable professional secure grips tight tightly polypropylene backing strong adhesive packing processing shipping packaging smooth consistent hot melt industrial grade general purpose high edge tear easy unwind automated systems long lasting split resistance quality dispensing film backing conform to edges flexibility case sealers medium duty durable dependable innovation masking closure caja de carton warehouse efficiency high performance clear tan blue green yellow red white orange |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 371 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 35984.2519 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 2.094 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 914.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 240.78828275766787 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.6164797701513365 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.254921660168137 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3945.813 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.93 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1444.7298185934956 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.70108324352987 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.529529961008823 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.708661417322835 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23674.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.565 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1364.6614029243922 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1225.4174381284236 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 555.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
| Special Price | $35.20 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


