Scotch® Box Sealing 3M Tape 371, Clear, 48 Mm X 100 M, 36/Case
Scotch Tape 371 - Industrial-grade packing tape - Secures medium-weight boxes - Conforms easily to rough surfaces.
| UPC | 00021200158735 |
|---|---|
| 3M ID | 7100011547 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 371 Carton Sealing Tape Scotch® Box Sealing
Industrial Performance Packaging Tape
Scotch® Box Sealing Tape 371 is a 1.8 mil industrial grade polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers roll to roll consistency to increase productivity for improved unit cost. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for general industrial applications. It is easy to unwind and dispense with manual dispensers or the 3M-Matic™ Case Sealers. This tape resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance.
Recommended Applications:
General industrial packaging applications and box sealing Recycled liner paper and fiberboard Recommended for use on Regular Slotted Containers (RSC) weight up to 70 lbs
Manual or automatic carton sealing
Secure Containment for General Industrial Applications
Scotch® Box Sealing Tape 371 features a biaxially oriented polypropylene film backing with pressure-sensitive rubber adhesive. It adheres instantly and consistently to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact.
Durable and Dependable
This industrial grade sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. Because it is consistent and reliable, industrial grade sealing tape is ideal for the food and beverage industry, consumer goods, electronics packaging, and the e-commerce fulfillment industry.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Closure Masking Systems Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- HIGH-PERFORMANCE PACKAGING TAPE: Securely closes a wide range of medium-weight box materials, including recycled fiberboard
- KEEPS PACKAGES SECURE: Polypropylene film resists abrasion, edge tearing, splitting, moisture and some chemicals
- CONFORMABLE: Flexible polypropylene backing can accommodate corners and rough surfaces
- EASY UNWIND: Smooth dispensing works well on high-speed automated packaging lines
- STAYS IN PLACE: Adheres consistently to most surfaces, including high levels of recycled content
- For industrial, occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7100011547 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape carton 371 conforming comformable professional secure grips tight tightly polypropylene backing strong adhesive packing processing shipping packaging smooth consistent hot melt industrial grade general purpose high edge tear easy unwind automated systems long lasting split resistance quality dispensing film backing conform to edges flexibility case sealers medium duty durable dependable innovation masking closure caja de carton warehouse efficiency high performance clear tan blue green yellow red white orange |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 371 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 3937.0078 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 234.333 G |
| Base - Metric Length Dimension | 100.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 48.262824872106435 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5166158328456891 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4700123152424279 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 790.886 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 213.194 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 246.6833595084513 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.870418653647106 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.8197123333445844 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.0866141732283463 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 13.228346456692913 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 8.937007874015748 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4042.416 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.279 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.053 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.336 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.227 M |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1737.4621835857845 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.598196437916272 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.920478622689355 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28471.904 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.436 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.675 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 112100.61790202321 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1164.0407443361537 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1015.2265127387394 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.837 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 460.499 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
| Special Price | $3.20 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


