Scotch® Box Sealing Tape 355, Tan, 48 mm x 50 m, 36/Case
Scotch® Box Sealing Tape 355, one of the very best performers in the Scotch® polyester line of tapes, securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The polyester backing resists moisture, abrasion and scuffing to hold strong throughout the shipping process.
Special Price
$25.22
Regular Price
$29.67
| UPC | 00051131066519 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048656 |
| Packaging | Pack |
Scotch® Box Sealing Tape 355, Tan, 48 mm x 50 m, 36/Case is available to buy in increments of 36
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Sealing Tape 355
Scotch 355 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that provides durable performance in demanding packaging environments. The backing is made of polyester – our strongest backing material – and is resistant to abrasion, moisture and scuffing. This high-performance ultra-adhesive packaging tape securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The tape’s conformable backing resists score line breaking and center seam splitting, making it ideal for use in heavy-duty box and carton sealing operations, including for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000048656 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 355, box sealing tape, high-performance tape, polyester tape, moisture-resistant tape, abrasion-resistant tape, scuff-resistant tape, secure closure, double-walled cartons, triple-walled cartons, corrugated cartons, recycled content, custom printing tape, branding tape, security tape, easy unwind, heavy-duty box sealing, carton sealing, hot melt adhesive tape, synthetic rubber resin adhesive, high adhesion tape, tensile strength tape, elongation at break, industrial tape, commercial solutions, electronics, manufacturing, automotive electronics, bonding tape, assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping tape, fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 355 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.35 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.35 |
| Base - Metric Gross Weight | 289.392 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 110.49 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 110.49 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 35.94298527179731 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6380001497820609 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6379935359141954 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.35 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.35 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.589 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 289.389 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 110.49 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 110.49 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 213.29995415896343 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.8294294941513236 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.827224871529475 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 13.031496062992126 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 8.661417322834646 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3495.36 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.736 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.048 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.331 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.22 M |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1737.4621835857845 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.560801959697866 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.967758474420545 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28471.904 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.687 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.418 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107218.71837444462 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1463.869420907587 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1378.0655084652328 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.757 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 625.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


