Scotch® Box Sealing Tape 355, Clear, 6 in x 1000 yd, 1/Case
Scotch® Box Sealing Tape 355, one of the very best performers in the Scotch® polyester line of tapes, securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The polyester backing resists moisture, abrasion and scuffing to hold strong throughout the shipping process.
Special Price
$1,098.80
Regular Price
$1,292.71
| UPC | 00076308862206 |
|---|---|
| 3M ID | 7010379127 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 355 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that provides durable performance in demanding packaging environments. The backing is made of polyester – our strongest backing material – and is resistant to abrasion, moisture and scuffing. This high-performance ultra-adhesive packaging tape securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The tape’s conformable backing resists score line breaking and center seam splitting, making it ideal for use in heavy-duty box and carton sealing operations, including for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010379127 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 355, box sealing tape, high-performance tape, polyester tape, moisture-resistant tape, abrasion-resistant tape, scuff-resistant tape, secure closure, double-walled cartons, triple-walled cartons, corrugated cartons, recycled content, custom printing tape, branding tape, security tape, easy unwind, heavy-duty box sealing, carton sealing, hot melt adhesive tape, synthetic rubber resin adhesive, high adhesion tape, tensile strength tape, elongation at break, industrial tape, commercial solutions, electronics, manufacturing, automotive electronics, bonding tape, assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping tape, fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 355 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 14.394 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 914.4 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1393.140345335809 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 31.733338018891278 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 30.245217749143354 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22829.48 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.719 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1393.140345335809 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.733338018891278 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.245217749143354 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.45984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22829.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.394 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.719 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.728 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.525 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91123.2054747574 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1177.9982101550781 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1088.827838969161 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1493241.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 493.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.808 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


