Scotch® Box Sealing Tape 355, Clear, 36mm x 50m, 48/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Scotch® Box Sealing Tape 355, one of the very best performers in the Scotch® polyester line of tapes, securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The polyester backing resists moisture, abrasion and scuffing to hold strong throughout the shipping process.
Special Price
$18.79
Regular Price
$22.11
| UPC | 00051115687525 |
|---|---|
| 3M ID | 7010335779 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 355 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that provides durable performance in demanding packaging environments. The backing is made of polyester – our strongest backing material – and is resistant to abrasion, moisture and scuffing. This high-performance ultra-adhesive packaging tape securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The tape’s conformable backing resists score line breaking and center seam splitting, making it ideal for use in heavy-duty box and carton sealing operations, including for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010335779 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 355, box sealing tape, high-performance tape, polyester tape, moisture-resistant tape, abrasion-resistant tape, scuff-resistant tape, secure closure, double-walled cartons, triple-walled cartons, corrugated cartons, recycled content, custom printing tape, branding tape, security tape, easy unwind, heavy-duty box sealing, carton sealing, hot melt adhesive tape, synthetic rubber resin adhesive, high adhesion tape, tensile strength tape, elongation at break, industrial tape, commercial solutions, electronics, manufacturing, automotive electronics, bonding tape, assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping tape, fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 355 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 208.652 G |
| Base - Metric Height Dimension | 35.992 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.46068484262953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4599989192939908 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.44997229560982255 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4170078740157481 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.45 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 204.104 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.992 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1614.5073333453754 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.49817385596676 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.598687826252455 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26457.035 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.205 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.797 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.318 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.458 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.825 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84409.28771621322 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1042.9981439061685 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 971.9409521813606 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.869685039370076 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1383220.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 440.865 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.349 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

