Scotch® Box Sealing Tape 355, 1472 mm x 50 m, 1 Roll/Case
Scotch® Box Sealing Tape 355, one of the very best performers in the Scotch® polyester line of tapes, securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The polyester backing resists moisture, abrasion and scuffing to hold strong throughout the shipping process.
Special Price
$2,236.83
Regular Price
$2,631.56
| UPC | 00051128907597 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312270 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch 355 Box Sealing Tape is an industrial-grade packing tape that provides durable performance in demanding packaging environments. The backing is made of polyester – our strongest backing material – and is resistant to abrasion, moisture and scuffing. This high-performance ultra-adhesive packaging tape securely closes double and triple walled corrugated cartons, including those with high recycled content, saving time and reducing closure failures. The tape’s conformable backing resists score line breaking and center seam splitting, making it ideal for use in heavy-duty box and carton sealing operations, including for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010312270 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 355, box sealing tape, high-performance tape, polyester tape, moisture-resistant tape, abrasion-resistant tape, scuff-resistant tape, secure closure, double-walled cartons, triple-walled cartons, corrugated cartons, recycled content, custom printing tape, branding tape, security tape, easy unwind, heavy-duty box sealing, carton sealing, hot melt adhesive tape, synthetic rubber resin adhesive, high adhesion tape, tensile strength tape, elongation at break, industrial tape, commercial solutions, electronics, manufacturing, automotive electronics, bonding tape, assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping tape, fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Branding |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 355 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7908.473 G |
| Base - Metric Length Dimension | 50.017 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.473 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6197.6934977492 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 17.435198480080253 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 16.604897917484813 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 101.562 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7531.855 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 6197.705092260579 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.435198480080253 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.604897917484813 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.93779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 64.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.68779527559055 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 101562.19 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7908.473 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7531.855 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.242 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 163.512 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.607 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 121839.69013607319 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 308.9999066783244 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 265.67907215899595 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 65.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1996594.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 120.51 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.36 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 165.1 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

