Scotch® Box Sealing Tape 351, Clear, 48 mm x 914 m, 4/Case
Scotch® Box Sealing Tape 351 securely seals a wide variety of box and carton materials, including corrugated fiberboard. Knowing that cartons take a lot of rugged treatment in transit, we developed a moisture-resistant polyester backing that resists high temperatures, chemicals, scuffing and abrasion to hold securely throughout the entire shipping process.
Special Price
$315.15
Regular Price
$370.76
| UPC | 00638060401217 |
|---|---|
| 3M ID | 7100191453 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This tape is recommended for heavy box sealing (weighing up to 100 lbs.) and other demanding packaging applications.
A Tough Tape that is also Environmentally FriendlyScotch® Box Sealing Tape 351 features a biaxially oriented polyester backing with pressure-sensitive synthetic rubber hot melt adhesive. It features high edge tear and split resistance and complies with environmental considerations of ASTM D1974-92.
Developed to help Ensure that Packages Arrive IntactHeavy duty sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely seal heavy-weight or over-packed cartons and packages for shipping and handling. The tape's high strength combined with its quick stick and resistance to splitting or tearing makes it popular for overseas and export shipping.
- Ideal strength for heavy-weight packages and overseas/export packing and shipping
- Built tough to resist score line breaking and center seam splitting
- High performance tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing
- Sticks instantly and resists tearing for added security
- Easy unwind makes tape convenient to use
| 3M ID | 7100191453 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Box Sealing Tape 351, box sealing tape, heavy duty tape, packing tape, adhesive tape, sealing tape, moisture-resistant tape, polyester backing, high performance tape, overseas packing tape, export packing tape, shipping tape, carton sealing tape, corrugated fiberboard tape, split resistant tape, tear resistant tape, heavy weight package tape, rugged treatment tape, pressure-sensitive adhesive tape, synthetic rubber adhesive tape, ASTM D1974-92 compliance, commercial solutions tape, electronics industry tape, manufacturing tape, appliance industry tape, automotive electronics tape, bonding and assembly tape, building maintenance tape, repair tape, defense industry tape, specialty materials tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, metalworking tape, paper and print tape, shipping and fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 351 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 4388.96 G |
| Base - Metric Length Dimension | 914.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 437.8434721436372 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 9.676000502389403 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.550998399730577 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7174.969 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4332.26 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1751.3741326695251 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.70400200955761 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.20399359892231 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28699.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17555.84 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 17329.04 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96966.7293665296 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1791.9988380756934 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1719.1801528760284 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.119685039370076 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.589 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 779.807 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.224 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


