Scotch® Box Sealing Tape 315, Clear, 72 mm x 50 m, 24 Rolls/Case
Scotch® Box Sealing Tape 315 is a high performance packing tape that is suitable for hard to stick surfaces and cold temperature applications. The polypropylene film backing is easy to handle and resists abrasion, moisture and scuffing. The consistent and reliable backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$8.25
Regular Price
$9.71
| UPC | 00638060535509 |
|---|---|
| 3M ID | 7100240901 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Box Sealing Tape 315 is a high-performance packing tape that quickly sticks to difficult surfaces, including highly recycled substrates in specialty and cold-weather applications. The tough acrylic adhesive with polypropylene backing delivers a reliable and quality seal while resisting abrasion, moisture, and scuffing. Offering resistance to help prevent yellowing, Scotch Box Sealing Tape 315 is an ideal choice for packaging applications involving white boxes. It is a dependable packing solution because it conforms easily around edges and on rough surfaces for a tight seal.
- STRONG PERFORMANCE: Instantly grabs onto difficult surfaces, including highly recycled fiberboard
- FOR CHALLENGING APPLICATIONS: Ideal for hard-to-stick surfaces in specialty and cold-temperature applications
- AGGRESSIVE ADHESIVE: Uses a strong acrylic adhesive with polypropylene backing to deliver a secure seal
- RESISTS YELLOWING: Offers resistance to help prevent discoloration
- CONFORMS TO EDGES: Grips carton edges firmly for a tight seal
- HIGHLY DURABLE: Helps protect boxes from the impact of tears, scuffs, and abrasion
| 3M ID | 7100240901 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape 315 clear acrylic highly conformable cartons tough high performance packaging line logistics ecommerce fulfillment general industrial difficult surfaces conformable damp cold weather conditions food beverage uv stability white boxes caja de carton shipping processing warehouse moisture resistant demanding environments strong hold withstands abrasion tough adhesive grips tightly instant stick highly recycled fiberboard corrugate |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Cold Storage and Tamper Evident |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.3 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 315 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 379.165 G |
| Base - Metric Length Dimension | 50.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 67.09072473263056 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8359157364132911 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7899978564454248 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1099.42 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 358.337 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1610.1780038205745 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.061999720145206 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.959948554690193 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.125984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.936614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.527952755905511 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26386.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9099.97 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8600.088 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.399 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.201 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106242.33846892891 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1253.998165798071 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1137.5962959870776 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.25 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.12992125984252 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.741 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 516.005 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 135.585 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.015 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.01 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


