Scotch® Box Sealing Tape 313, Clear, 48 mm x 100 m, 36 Rolls/Case
Scotch® Box Sealing Tape 313 is a high performance packing tape that is suitable for hard to stick surfaces and cold temperature applications. The polypropylene film backing is easy to handle and resists abrasion, moisture and scuffing. The consistent and reliable backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
Special Price
$7.42
Regular Price
$8.73
| UPC | 00638060535301 |
|---|---|
| 3M ID | 7100240701 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Box Sealing Tape 313 is a high-performance packing tape that instantly adheres to difficult surfaces in challenging conditions, such as cold, damp environments or when changes in temperature are common. The tough acrylic adhesive with polypropylene backing delivers a reliable and quality seal while resisting abrasion and scuffing. Offering resistance to help prevent yellowing, Scotch Box Sealing Tape 313 is an ideal choice for packaging applications involving white boxes. It is a tough and dependable packing solution because it conforms easily around edges and on rough surfaces for a tight seal.
- HIGH-PERFORMANCE: Instantly adheres to difficult surfaces, including highly recycled fiberboard
- FOR DEMANDING CONDITIONS: Offers high tack in cold, damp environments and when changes in temperature are common
- STRONG PERFORMANCE ADHESIVE: Tough acrylic adhesive with polypropylene backing delivers a reliable and quality seal
- NON-YELLOWING: Helps resist yellowing, making it ideal for white boxes
- HIGHLY CONFORMABLE: Conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal
- TOUGH AND RELIABLE: Made to help protect boxes from abrasion, scuffing, and tearing
- PRODUCT OPTIONS: Available in clear and tan
| 3M ID | 7100240701 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch box sealing tape 313 tan clear acrylic nonyellowing highly conformable cartons tough high performance packaging line logistics ecommerce fulfillment general industrial difficult surfaces conformable damp cold weather conditions food beverage uv stability white boxes caja de carton shipping processing warehouse demanding environments strong hold withstands abrasion |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Cold Storage and Tamper Evident |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 313 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 3937.0078 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 344.44 G |
| Base - Metric Length Dimension | 100.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.19104142145292 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7593602158695923 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.728998153121491 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 871.645 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 330.668 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1913.1505192144243 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.336989817531542 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.243933512373676 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31350.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12399.85 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 11904.048 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106547.45718940257 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1362.4567803025434 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1259.7081383886593 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.54330708661417 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.746 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 571.394 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.36 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


