Scotch® Box Lock™ Shipping Tape 3950-4-SRM, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch Box Lock Shipping Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$26.97
Regular Price
$31.73
| UPC | 00638060927519 |
|---|---|
| 3M ID | 7100253404 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- Sticks instantly to any box!
- Has the power of extreme grip, giving you confidence your box will stay sealed through rough handling
- Designed for better box adhesion
- Guaranteed to Stay Sealed* (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required
- New advanced adhesive creates a secure seal over box edges & seams
- Easy to find the start of the roll
- Can be used on any box, including harder-to-stick-to 100% recycled boxes
- No slivering, splitting or tearing
- Crystal clear and clear-to-core
- Premium sticking power
- Smooth unwind & quiet release
- You don't need layers of tape for a secure seal - One strip and it ships!
- Includes refillable dispenser that delivers a clean cut, and fall-back tabs helps ensure the tape doesn’t fall back on the roll
- Strong, durable, solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Dependable Scotch Brand Quality
| 3M ID | 7100253404 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Shipping Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 812.293 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.498 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.498 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 134.66921225181034 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7907995233694076 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.6979981387253054 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.463779527559055 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.463779527559055 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2206.833 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 770.199 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.498 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.498 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 629.999980472402 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 7.555199837245939 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 6.7919925549012214 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 10323.85 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 3080.796 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 801.3808941003708 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.956699095269173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.7919925549012214 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13132.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3609.098 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3080.796 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79635.98604362563 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 684.9982948346332 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 543.3601098713367 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.305 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 246.464 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.054 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


