Scotch® Box Lock™ Paper Packaging Tape 7850-23-8GC, 1.88 in x 25 yd (48 mm x 22.8 m)
Scotch® Box Lock™ Paper Packaging Tape is a curbside recyclable tape when left on the box to recycle. with the box. Meets US Postal regulations for shipping standard packages.
Special Price
$3.98
Regular Price
$4.68
| UPC | 00076308410247 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282638 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Paper Packaging Tape is tear by hand and is guaranteed to stay sealed.*
- RECYCLE-READY PACKAGE PROTECTION: 8 rolls of Scotch Box Lock Paper Packing Tape that are recycle-ready and have the power of extreme grip to ensure moving boxes stay securely sealed
- BIO-BASED MATERIAL: Mailing tape made with 45% bio-based material is curbside recyclable when left on the box, making recycling a breeze when the last moving box is unpacked
- JUST ONE STRIP NEEDED: No layers upon layers of parcel tape are necessary with this tape—it keeps your boxes sealed with just one strip on each seam
- JUST ONE STRIP NEEDED: No layers upon layers of parcel tape are necessary with this tape—it keeps your boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: Great kraft paper strapping tape for sealing moving boxes full of items like dishes, books, toys, clothes and more
- TEAR BY HAND: This tape tears by hand for hassle-free application and no need for a tape dispenser
- PACKAGE CONTENTS: One package contains eight tape rolls that are 1.88 in. x 25 yd., with a 3-in. core
- SCOTCH BRAND: The best projects start with the No.1 selling home and office tape (based on 2023 NPD data)
| 3M ID | 7100282638 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch™ |
| Trademark 2 | Box Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 181.436 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.176 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.71330898567309 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3999979100177545 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3983995586169141 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 257.495 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 180.711 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.176 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 385.0705043929773 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.519999686061739 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.187196468935313 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6310.175 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1596.645 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1445.688 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 682.9987021166163 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 573.6957171479759 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 260.224 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.181 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


