Scotch® Box Lock™ Packaging Tape 3950-LR3-EF, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 3 Pack
Scotch Box Lock Packaging Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes
stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$20.23
Regular Price
$23.80
| UPC | 00638060855003 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262924 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- Sticks instantly to any box!
- Has the power of extreme grip, giving you confidence your box will stay sealed through rough handling
- Designed for better box adhesion
- Guaranteed to Stay Sealed* (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required
- New advanced adhesive creates a secure seal over box edges & seams
- Easy to find the start of the roll
- Can be used on any box, including harder-to-stick-to 100% recycled boxes
- No slivering, splitting or tearing
- Crystal clear and clear-to-core
- Premium sticking power
- Smooth unwind & quiet release
- You don't need layers of tape for a secure seal - One strip and it ships!
| 3M ID | 7100262924 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 78.7 Micron |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Box Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.62992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.173228346 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.173228346 |
| Base - Metric Gross Weight | 611.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 14.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 98.0497787767229 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.349008582309266 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.273390026379853 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.6299212598425195 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.173228346456693 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.173228346456693 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1606.748 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 577.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 14.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.8030563620182 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.775890806981608 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.093560105519412 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9042.432 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2619.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2310.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85799.38419719359 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 745.1624461848862 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 611.2272126623294 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.406 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 277.248 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


