Scotchgard™ Rug & Carpet Cleaner, 4107-14, 14 oz (396 g)
Special Price
$6.72
Regular Price
$7.90
| UPC | 50051125002177 |
|---|---|
| 3M ID | 7100096524 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Life's little (or big) messes are no match for Scotchgard™ Rug & Carpet Cleaner. Perfect for use inside your home or car, this 2 in 1 fabric and carpet cleaner combats the toughest stains with its deep penetrating, foaming action and helps prevent future stains with Scotchgard™ Protector. Plus, it restores the look and feel of upholstery and carpets and doesn't leave behind any sticky residue. So whether red wine goes flying, or sticky handprints mysteriously appear on your couch, rest assured with Scotchgard™ Fabric & Carpet Cleaner, your trusty stain fighting avenger.
- Powerful cleaning action penetrates oil, dirt, mud and more
- Helps block future stains for easier cleanup
- Ideal for use on rugs, slip covers, curtains, throw pillows, bedding, sofas, table linens, crafts, luggage, auto upholstery and more
- Ideal for use on most washable carpets and fabrics that are approved by the manufacturer for water-based cleaning/protection products
- Doesn't change the look, feel or breathability of upholstery, fabric or carpet
- Perfect for large or small surface areas
- Cleans and protects in one easy application
- Not intended for use on silk, wool, velvet, leather, faux suede or dry-clean-only fabrics
| 3M ID | 7100096524 |
|---|---|
| Keywords | stain remover, furniture protector, protect furniture, scotchgard, scotchguard, fabric protector, fabric protection, upholstry protector, fabric guard, upholstry protection, tile & grout protector, grout sealer, grout sealeng, tile sealor, tile sealent |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Carpet & Upholstery Cleaners & Protectors |
| Cleaner Type | Carpet & Upholestry Cleaner |
| Color Family | Transparent |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotchgard™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 0.528 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.477 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 52.85602106637284 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1640407443361536 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.875235180873964 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.55 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5511811023622046 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 866.155 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.397 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.477 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 406.0404597187147 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.244389935395077 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.249202053376692 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6653.811 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3286.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2380.998 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.287 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96173.42069329807 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1571.999546641404 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1102.3333571506064 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.62204724409449 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.22047244094488 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.576 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 500.01 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.235 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.047 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

