Scotchgard™ Floor Protector Applicator Pad, Blue, 18 in, 2/Bag, 5 Bags/Case
Designed with hard floors in mind such as marble and concrete. Holds just enough finish to easily and swiftly coat the floor. Reusable.
Special Price
$133.54
Regular Price
$157.11
| UPC | 50048011596469 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135690 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- An ideal microfiber mop pad for applying floor finish/protectors or for general cleaning on hard floors.
- Best for hard floors including ceramic tile, marble, slate, terrazzo or concrete.
- Hook and loop backing connects to nearly any hook and loop floor cleaning tool
- Designed to hold enough finish to smoothly and consistently apply floor finish/protectors.
- Rinse and reuse.
| 3M ID | 7100135690 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotchgard™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 19 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 226.796 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.26 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.88 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 118.78741670869168 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3039998225719714 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 19.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1946.577 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 137.892 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 48.26 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.88 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 814.8622596457791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.121999164139379 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.519999112859857 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13353.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1416.115 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 689.46 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 335.10263852101394 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 148.95973669045623 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.567 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 490 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 490 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 98 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


