ScotchBlue™ Painter's Tape Applicator TA3-SB
Special Price
$9.83
Regular Price
$11.56
| UPC | 00638060262245 |
|---|---|
| 3M ID | 7100190160 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The ScotchBlue™ Painter's Tape Applicator is the go-to tool for faster, easier prep with precision. The new ScotchBlue™ Painter's Tape Applicator applies painter's tape in one continuous strip, with an easy-to-hold circular grip and a felt pad that gently glides across surfaces. Great for use on trim, baseboards, windows, and door frames. And the sharp blade provides a straight, precise cut.
- PERFORMANCE: Faster, easier prep with precision vs. applying 3M paper-backed tapes by hand
- APPLICATION: Applies tape in one continuous strip on trim, baseboards, windows, and door frames
- EASY TO USE: Easy to hold circular grip with a felt pad that gently glides across surfaces
- TIGHT SEAL: Plastic rollers secure tape to surface with a tight seal
- SHARP BLADE: For a quick, precise cut
- TAPE WIDTH: Works with standard 36mm/1.41 width tape rolls
- INCLUDES: A 20-yard starter roll of ScotchBlue™ Original Painter's Tape for multi-surface performance
- DAYS CLEAN REMOVAL: 14-day interior and exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue
- TO RELOAD TAPE: Just twist to unlock and pull apart to open, insert new roll of 36mm/1.41 wide tape and twist to lock
- APPLICATION TIPS: For great paint results make sure the surface is clean, dry, and dust-free so that the tape sticks properly. Next apply the tape onto the surface. And lastly, let the tape set for about 30 to 60 minutes before painting
- REMOVAL TIPS: Wait until the paint is dry to the touch before removing the tape. Lift it up by slowly pulling it back on itself, then removing at a 45-degree angle
| 3M ID | 7100190160 |
|---|---|
| Keywords | Paint Tape, Painters Tape, Painter's tape, painting home, home painting tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Color Family | Blue |
| Features | UV-resistant |
| Product Color | Blue |
| Product Number | TA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | ScotchBlue™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 245.393 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.105 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 132.03243729322105 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5409989590433366 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46297075058824294 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0098425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2163.624 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 210.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.105 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1057.0410904601338 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7434492118992213 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.7778245035294575 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17321.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.698 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.26 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87324.9777995619 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 317.4656575462237 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 200.00336425412095 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.431 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 90.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


