ScotchBlue™ Original Painter's Tape 2090-36NC, 1.41 in x 60 yd (36mm x 54,8m)
ScotchBlue™ Original Painter's Tape is a multi-surface tape that can stay on surfaces for up to 14 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind.
Special Price
$6.30
Regular Price
$7.41
| UPC | 00051115036828 |
|---|---|
| 3M ID | 7100185184 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
ScotchBlue™ Original Painter's Tape is the tape that DIY painter's and pros have loved for more than 30 years. Whether you're protecting your wood trim, painted walls, tile floor, or glass windows, this versatile multi-surface tape can stay on surfaces for up to 14 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind. Help protect your surfaces while bringing your creative vision to life with the help of ScotchBlue™ Original Painter's Tape.
- USE-ON SURFACES: Designed for use on multiple surfaces such as smooth or lightly textured walls, trim, baseboards, tile, and glass
- DAYS CLEAN REMOVAL: 14-day interior and exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue
- ADHESIVE LEVEL: Medium
- PERFORMANCE: UV and sunlight resistant
- SIZE: 1.41 in. x 60 yd
- PACK OUT: 1 Roll/Pack
- SUSTAINABILITY: Made from 45% renewable resources; Solvent-free Adhesive; Tape made in a zero-landfill site certified for energy management (ISO 50001 certified), Core made with 70% post-consumer waste
- APPLICATION TIPS: For great paint results make sure the surface is clean, dry and dust-free so that the tape sticks properly. Next, apply the tape onto the surface while pressing down firmly as you go. And lastly, let the tape set for about 30 to 60 minutes before painting
- REMOVAL TIPS: Wait until the paint is dry to the touch before removing the tape. Lift the tape up by slowly pulling it back on itself, then removing at a 45-degree angle
| 3M ID | 7100185184 |
|---|---|
| Keywords | Painters Tape, Painter's Tape, Paint tape, tape applicator, painters tape applicator, home painting |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 2090 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | ScotchBlue™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.41 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.74 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.74015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 210.512 G |
| Base - Metric Height Dimension | 35.814 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 120.396 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.671323185166056 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4640995173706295 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.45079902909301584 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.41 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.74 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.74015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.519 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 204.479 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.814 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 120.396 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 980.5588115113238 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.773998755755084 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.81917669823238 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.186614173228347 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.186614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.436614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16068.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5340.596 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4907.496 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.714 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.574 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.509 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96478.53941377174 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1048.9991266828408 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 908.8115834047209 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.581 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 412.23 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.224 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2016 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2016 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

