Scotch-Weld™ Dual Drive Pneumatic 10:1 Applicator, 490 mL, 1 Each/Case
The 3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive Pneumatic Applicator is a 2-component multi-ratio dispenser that offers exceptional dispensing with full flexibility. Unique cradle design allows cartridges with multiple mix ratios to be used in one common dispenser. The functional design with improved handle ergonomics offers more comfort and control all in a modern look & feel. Ideal for bonding, sealing, solid surface, gap filling, shimming and encapsulation.
Special Price
$1,252.13
Regular Price
$1,473.09
| UPC | 00638060409190 |
|---|---|
| 3M ID | 7100244681 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Interchangeable cartridge trays and plungers for quick exchange and use with 1:1 or 2:1 or 10:1 cartridge ratios
- Indicator rod to view the remaining volume of material in the cartridge
- Cast aluminum frame for extended durability and stability
- Quick air exhaust prevents dripping after dispense
- Cartridge release button for convenient cartridge ejection
- Ergonomically sculpted grip design for enhanced control
- Integrated regulator to easily adjust the output force
- Plunger retract button easily accessible with one hand
| 3M ID | 7100244681 |
|---|---|
| Keywords | structural adhesive adhesives |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Pneumatic Applicators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3447.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1546.7264300670333 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.5999955642992845 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.400002649956392 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 25346.305 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2449.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1546.7264300670333 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.5999955642992845 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.400002649956392 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.488188976377953 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.79527559055118 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25346.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3447.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2449.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 57.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 38.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 339.51188376471146 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 216.00010599825566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.976 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 126.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 40 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

