Scotch® Release Solution Y110, Clear, 5 gallon (Pail), 1 Each/Drum
Scotch® Y110 is a release solution in 5 gallon container.
Special Price
$3,095.76
Regular Price
$3,642.07
| UPC | 00021200684623 |
|---|---|
| 3M ID | 7010339456 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- 3M Void Release solutions compatible with Flexographic printing
- Unique release characteristics enable high value, custom Void Label Constructions
- Please refer to 3M Technical Report describing Label Component System Process Guide for further information regarding these products
| 3M ID | 7010339456 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | Y110 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 20918.32 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2088.000022456738 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 46.11700148307168 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 42.027007641244055 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 34216.19 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 19063.13 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DRUM |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2088.000022456738 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 46.11700148307168 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.027007641244055 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34216.19 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20918.32 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 19063.13 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | LBS |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 68543.9990958722 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1156.9991796819686 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1008.6479188351427 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 34.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1123234.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 457.515 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 86.36 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


